Ektopik gebelik tanısıyla medikal veya cerrahi tedavi almış primigravid olgularda takip eden gebelik prognozunun değerlendirilmesi
Assessment of subsequent pregnancy outcomes in primigravid women treated medically or surgically for ectopic pregnancy
- Tez No: 955185
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HABİBE AYVACI TAŞAN, DR. ZUHAL DİNÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Bu çalışma, ilk gebeliği ektopik gebelik tanısıyla metotreksat veya cerrahi yöntemle tedavi edilen primigravid kadınlarda, takip eden gebeliklerin fertilite ve obstetrik sonuçlarını karşılaştırmayı amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: 2013–2023 yılları arasında SBÜ Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nde retrospektif bir kohort çalışma yürütüldü. Çalışmaya, ilk gebeliği ektopik gebelik olan ve medikal (metotreksat) veya cerrahi (salpenjektomi/salpingostomi) tedavi uygulanmış 247, 18–40 yaş arası primigravid kadın dahil edildi. Hastaların verileri geriye dönük olarak incelendi; demografik özellikler, uygulanan tedavi, sonraki gebelik isteği ve elde edilme süresi ile gebelik sonuçları kaydedildi. Tedavi gruplarına göre sonraki gebelik elde edilme oranları, gebelik prognozları (intrauterin gebelik, abortus, tekrar ektopik) ve obstetrik/neonatal sonuçlar karşılaştırıldı. Bulgular: İlk ektopik gebelik sonrası olguların %81'i (200/247) takip eden bir gebelik elde etti. Bu gebeliklerin %67,5'i intrauterin canlı gebelik, %21,5'i spontan abortus ve %11,0'ı tekrar ektopik gebelik olarak sonuçlandı. Başlangıçtaki tedavi yöntemine göre, metotreksat uygulanan ve cerrahi uygulanan gruplar arasında sonraki gebelik elde etme oranları açısından anlamlı fark bulunmadı (sırasıyla %79 ve %81, p>0,05). Bununla birlikte cerrahi tedavi grubunda, sonraki gebelikte tekrar ektopik gebelik görülme oranı (%17,8) metotreksat grubuna kıyasla (%3,2) belirgin olarak yüksekti (p0,05). Obstetrik komplikasyonlar ve neonatal sonuçlar açısından da gruplar arasında önemli bir fark izlenmedi. Sonuç: İlk gebeliği ektopik gebelik nedeniyle medikal veya cerrahi yöntemle sonlandırılan kadınlarda, sonraki gebelik şansı ve obstetrik sonuçlar genel olarak benzerdir. Ancak cerrahi tedavi uygulanan olgularda sonraki gebeliklerde tekrar ektopik gebelik riski daha yüksek bulunmuştur. İlk ektopik gebelikte uygulanacak tedavi planlanırken bu risk göz önünde bulundurulmalıdır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to compare the fertility and obstetric outcomes of subsequent pregnancies in primigravid women who were treated with methotrexate or surgery for an ectopic first pregnancy. Materials and Methods: A retrospective cohort study was conducted at SBÜ Zeynep Kamil Hospital from 2013 to 2023. The study included 247 women aged 18– 40 whose first pregnancy was ectopic and managed with methotrexate or surgical (salpingectomy/salpingostomy) intervention. Data on patient demographics, treatment modality, subsequent pregnancy attempts, and outcomes were collected from medical records. Subsequent fertility (pregnancy occurrence), pregnancy outcomes (intrauterine pregnancy, miscarriage, repeat ectopic), and obstetric/neonatal outcomes were compared between the initial treatment groups. Results: After the index ectopic pregnancy, 81% (200/247) of women achieved a subsequent pregnancy. Among these, 67.5% resulted in an intrauterine live birth, 21.5% in miscarriage, and 11.0% in repeat ectopic pregnancy. The subsequent pregnancy rate did not differ significantly between the initial methotrexate and surgery groups (~79% vs ~81%, p>0.05). However, the incidence of repeat ectopic pregnancy was significantly higher in the surgical group (17.8%) than in the methotrexate group (3.2%, p0.05), and no significant differences were observed in obstetric or neonatal complications. Conclusion: In primigravid women whose first pregnancy ended as an ectopic pregnancy treated medically or surgically, subsequent fertility and obstetric outcomes are generally similar. However, initial surgical management is associated with a higher risk of repeat ectopic pregnancy in future pregnancies. This factor should be considered when planning the management of the first ectopic pregnancy.