Medüller tiroid karsinomlu olgularda RET (REarranged during transfection) proto-onkogen mutasyonları
RET mutations in medullary thyroid carcinomas
  1. Tez No: 70653
  2. Yazar: NESLİHAN BİÇER ABACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR ÖZBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Protoonkogenler ve tümör süpressör genlerdeki bir değişiklik (genetik değişiklik) kanser oluşumuna neden olabilmektedir. Bu genetik değişikliklerin tespiti medüller tiroid kanserinde olduğu gibi çeşitli kanser tiplerinin gelişim mekanizmalarının aydınlatılmasına ve böylece erken teşhise ve tedaviye olanak sağlamaktadır. RET protoonkogendeki nokta mutayonları Medüller Tiroid Kanserine sebep olmaktadır. Genin 10. ve 11. eksonlanndaki nokta mutayonları Mutipl Endokrin Neoplazi Tip 2A ve Ailevi Medüller Tiroid Kanserine 16. eksondaki nokta mutasyonu Mutipl Endokrin Neoplazi Tip 2B'ye sebep olmaktadır.RET protoonkogenindde ki belirli nokta mutasyonlan; MEN 2A % 95-97, MEN 2B % 95, AMTK % 75-85 ve sporadik Medüller Tiroid Kanseri (sMTK) somatik mutasyon olarak yaklaşık % 30 oranında belirlenmiştir (17). Bu mutasyonlar hasta olgularla sağlıklı akrabalarında da tespit edilmiştir. Bu sağlıklı olgularda bir süre sonra titoid kanseri gelişebileceği görülmüştür. Ülkemizde ilk olan çalışmamızda beş aile (4 mEN 2A;1 MEN 2B) 35 hasta ve hasta yakını ile 12 sMTK'Iı olgu çalışılmıştır. Tespit edilen sonuçlar genelde belirlene oranlara yakındır. Olgulardan 15'inde mutasyon tespit edilmiştir. Bu olguların beşi sağlıklı bireylerdir. Sonuçlarımız kliniğe bildirilmiştir. Bu sonuçlar itibariyle RET protoonkogendeki incelenen nokta mutayonları sağlıklı olgular içinde mutasyon taşıyıcı bireylerde hastalığın ortaya çıkmadan erken teşhis ve tedavisini sağlamaktadır. Genetik testlerin diğer biyokimyasal testlerden daha güvenli ve kısa sürede sonuç alınması sebebiyle klinikte uygulanmasının uygun olduğu gözlenmiştir. 88
Özet (Çeviri)
SUMMARY Changes in proto-onco§enes and tumor supressor genes changes cause the initiation of cancer. Detection of these changes helps to understand the mechanism of cancer and enables an early diagnostic and treatment. Germline mutation in RET proto-oncogene causes medullary thyroid cancer especially at exon 10, 11 and 16. Mutations at exons 10 and 11 relate to MEN 2A and FMTC; mutations at exon 16, however releates MEN 2B. DNA analyses sr*ow that the% 95 to 97 of MEN 2A, % 75 to 85 of FMTC and % 95 of MEN 2B are germline mutations in the RET proto-oncogene. In sMTC no germline mutations have been identified, however somatic mutations have been found in approximately % 30 of the sporadic cases at exon 16. Using a PCR-Restriction Enzyme Analysis, the 10th, the 11th and 16th exons of the RET proto-oncogene were analysed. 47 patients and their relatives had been analysed. 10 patients and 5 relatives carried germline mutation at those exons.The results were announced to the doctors. Therefore the results show that the detection of germline mutations in RET proto- oncogene especially in healthy people provides early diagnosis and treatment. This genetic test is faster and more reliable than other biochemical tests such as pentagastrin measurements. Therefore the genetic test is more powerful test in the diagnostics and follow up the patients. 89