Acil servis te yatak başı ultrasonografi ile vena kava inferior çapı ölçümü ve santral venöz basınç ölçümünün ilişkilendirilmesi
Comparison of central venous pressure and inferior vena cava diameter measurements with bedside ultrasonography in emergency department
- Tez No: 396403
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE DURUSU TANRIÖVER, YRD. DOÇ. DR. MEHMET MAHİR KUNT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Akıllı M.S.,Acil servis te yatak başı ultrasonografi ile vena kava inferior çapı ölçümü ve santral venöz basınç ölçümünün ilişkilendirilmesi, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, Acil Tıp Uzmanlık Tezi, Ankara, 2015. Sepsis sendromları ilk olarak acil serviste tanısı konan ciddi mortaliteyle giden durumlardandır. Bu sendromların tedavisinde en önemli kısım olan agresif sıvı tedavisinin erken ve hızlı yapılması hayati önem arz etmektedir. Tedavideki esas problemlerden biri sıvı tedavisinin takibidir. Ultrasonla vena kava inferior çapı ölçümü kılavuzlarda takip için önerilen invaziv yöntemlere alternatif olmaya başlamıştır. Çalışmamız prospektif olarak Nisan 2014 ile Ekim 2014 tarihleri arasında acil servise başvuran sepsis tanılı hastalarda yapıldı. Çalışmaya tedavi planı dahilinde internal juguler ya da subklavyen ven yoluyla santral venöz kateter açılan hastalar dahil edildi. Santral Venöz Basınç(CVP) ölçümü yapılan hastalarda ultrason kullanılarak Vena Kava İnferior(VKİ) çapı 3 saat arayla iki kez ölçüldü. Ölçümler curvilinier prob kullanılarak VKİ ile sağ atriyum birleşiminin yaklaşık 2 cm distalinden M-modda yapıldı. Eş zamanlı vital bulgular ile laktat ve pH değerleri kaydedildi. Yaş ortalaması 71,7(42-92) ve %59,1'ikadın olan toplam 22 hastada 44 VKİKİ/CVP ölçümü yapıldı. CVP ortalaması 0.saat 5,6 mmHg, 3.saat 6,8 mmHg olarak VKİKİ ortalaması 0.saatte 0,31 olarak 3.saatte 0,26 olarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Akıllı M.S., Comparison of central venous pressure and inferior vena cava diameter measurements with bedside ultrasonography in emergency department, Hacettepe University Faculty of Medicine, Emergency Medicine Thesis, 2015. Sepsis syndromes are usually diagnosed in the Emergency Department. Early and effective treatment of these syndromes is extremely important, since they may result in significant rates of mortality. The main part of the treatment is fluid resuscitation. At this point the problem is monitorization intravascular volume status. Measurement of Inferior Vena Cava diameter is an alternative to invasive procedures that guidelines recommend for monitoring fluid resuscitation. The study was performed as a prospective and observational study between April 2014-October 2014. Emergency Department patients with sepsis diagnose and who had central venous catheter on internal jugular or subclavian vein as a part of treatment plan, were involved the study. The patients' IVC diameters were measured with ultrasonography twice in 3 hours along with Central Venous Pressure (CVP). The measurements were performed with a convex transducer; the right atrial entry of IVC was spotted, and 2 cm distal to this point the IVC diameter was measured on M-mode. The vital signs, lactate and pH values were recorded simultaneously. We performed 44 Inferior Vena Cava Collapsibility Index (IVC-CI)/CVP pairs from 22 patients. Mean age was 71.7 (42-92) and 59.1 % were female. 28 days mortality was 59.1% and total mortality was 68%. Mean CVP was 5.6 mmHg at zero hour, 6.8 mmHg at 3.hour and mean IVC-CI was calculated 0.31 at zero hour and 0.26 at 3.hour.