Dinitroanilin herbisitlerin neden olduğu genotoksik etkilerin ve epigenetik değişikliklerin değerlendirilmesi
Genotoxicity assessment and epigenetic evaluation of dinitroaniline herbicides
  1. Tez No: 396428
  2. Yazar: ZEHRA SARIGÖL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ ÜNDEĞER BUCURGAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Genetik, Pharmacy and Pharmacology, Genetics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Dünyada yaygın bir şekilde gözlenen kanser ve diğer kronik hastalıkların oluşum mekanizmaları incelendiğinde, genetik hasarın büyük bir rolü olduğu gözlenmiştir. Son zamanlarda üzerinde durulan epigenetik değişimlerin de hastalıkların temelinde ana mekanizmalardan biri olduğu teorisi gün geçtikçe kuvvetlenmektedir. Genetik ve epigenetik değişikliklerin iç ve dış birçok faktörden etkilendiği bilinmektedir. Bu değişikliklerin bir kısmı geri dönüştürülebilir türden olsa da, diğer bir kısmı embriyonik yaşamda meydana gelmekte ve tüm yaşam sürecini etkilemektedir. Dış faktörlerden biri olan çevresel kirleticiler grubunda bulunan herbisitler, dünya genelinde tarımda yaygın olarak kullanılan bileşiklerdir. Özellikle dinitro anilin grubu içeren pendimetalin ve trifluralin ülkemizde de yaygın bir kullanım alanına sahiptir. Bu tez çalışmamız kapsamında dinitro anilin grubu içeren pendimetalin ve trifluralinin Çin Kobayı Akciğer Fibroblast Hücre Hattı-V79 üzerindeki olası genotoksik ve epigenetik hasarları incelenmiştir. Epigenetik değişikliklerin güçlü bir antioksidan bileşik olan resveratrol varlığındaki değişimleri de araştırılmıştır. Yapılan araştırma sonuçlarında pendimetalin ve trifluralinin comet ve mikroçekirdek deneyleri sonucunda genotoksisiteyi indüklediği gözlenmiştir. DNA metil transferazlar ve histon deasetilazların ekspresyon seviyelerinde anlamlı değişikliklere yol açtıkları, resveratrol uygulamasının ise bu etkileri kısmen geri döndürdüğü fakat resveratrolün de ekspresyon düzeylerinde bazı değişikliklerine yol açtığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
It has been shown that genetic damage has an improtant role in the mechanisms of cancer and other chronic diseases that have been observed all over the world. Recently, theory about that epigenetic changes are also responsible for the mechanisms of diseases has getting strong attention. It has been known that genetic and epigenetic changes are affected by many internal and external factors. Some of these changes can be reversible as many of them occur during embriyonic life and affect the whole life time. Herbicides, one of the external factors, have a broad application in agriculture in the whole world. Especially herbicides, such as; containing dinitroaniline group, pendimethalin and trifluraline hve been widely used in our country. In this study, the genotoxic and epigenetic potential of dinitroaniline herbicides pendimethalin and trifluralin on Chinese Hamster Lung Fibroblast Cell Line-V79 were investigated. Effects of resveratrol on the epigenetic were also examined, a strong antioxidant compound. According to the results, pendimethalin and trifluralin induced genotoxicity as evaluated by comet and micronucleus assays. They also altered the levels of expression of DNA methyltransferases and histone deacetylases, resveratrol treatment partially normalized of these effect however resveratrol lead to some changes in the expression levels was determined.