Flumetralin'in insan periferal kan lenfositlerinde kromozom anormalliği ve mikronükleus oluşumu üzerine etkileri
The effects of flumetralin on chromosome aberrations and micronucleus formation in human peripheral blood lymphocytes
  1. Tez No: 408966
  2. Yazar: SEVCAN BUCAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE YAVUZ KOCAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada, 2,6-dinitroanilin kimyasal sınıfına ve herbisidal aktiviteye sahip bir sentetik bitkibüyüme düzenleyicisi olan flumetralinin genotoksik ve sitotoksik etkisi insan periferal kan lenfositlerinde in vitro kromozom anormalliği (KA) ve sitokinez-bloklama mikronükleus (MN) testleri ile araştırılmıştır. Hücreler, 125, 250, 500 ve 1000 µg/ml flumetralin ile 24 ve 48 saat muamele edilmiştir. Flumetralin, yüksek üç konsantrasyonda (250, 500 ve 1000 µg/ml) ve her iki uygulama süresinde (24 ve 48 saat) yapısal KA frekansını hem negatif hem de çözücü kontrole göre istatistiksel olarak önemli derecede arttırmıştır. Ayrıca, flumetralin MN oluşumunu 24 saatlik muamelenin yüksek konsantrasyonlarında (250, 500 ve 1000 µg/ml) ve 48 saatlik muamelenin 125 ve 500 μg/ml konsantrasyonlarında kontrol grubuna kıyasla önemli derecede arttırmıştır. 48 saatlik muamelenin yüksek iki konsantrasyonunda (500 ve 1000 µg/ml) yüksek toksisiteden dolayı yeterli sayıda binükleer hücre tespit edilememiştir. Ayrıca, flumetralin tüm konsantrasyon ve muamele sürelerinde, mitotik indeks ve nükleus bölünme indeksini kontrol gruplarına göre önemli derecede düşürmüştür. Bu sonuçlar, flumetralinin test edilen konsantrasyonlarda insan lenfositlerinde önemli klastojenik ve sitotoksik/sitostatik etkilere sahip olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In the present study, the genotoxic and cytotoxic effects of flumetralin, a synthetic plant growth regulator with herbicidal activity belonging to the 2,6-dinitroaniline class of chemicals, were investigated in vitro by chromosome aberrations (CAs) and cytokinesis-block micronucleus (MN) tests in human peripheral blood lymphocytes. The cells were treated with 125, 250, 500, and 1000 µg/ml flumetralin for 24 and 48 hr. Flumetralin statistically significantly increased the frequency of structural CAs at the three highest concentrations (250, 500, and 1000 µg/ml) for both treatment periods (24 and 48 hr) when compared with both the negative and solvent controls. In addition, MN formation was significantly induced at higher concentrations (250, 500, and 1000 µg/ml) for 24 hr and at 125 and 500 μg/ml of flumetralin for the 48-hr treatment period compared with the controls. Due to excessive toxicity binuclear cells could not be detected sufficiently in the highest two concentration of flumetralin (500 and 1000 µg/ml) for 48 hr treatment times. Furthermore, flumetralin significantly decreased the mitotic index and nuclear division index for all concentrations and treatment times as compared to control groups. The present results may indicate that flumetralin had a significant clastogenic and cytotoxic/cytostatic effects at the tested concentrations for the human lymphocytes.