Daimi dişlerde değişik kanama kontrol yöntemleri kullanılarak yapılan parsiyel pulpotominin başarısının klinik ve radyografik olarak incelenmesi
Clinical and radiographic evaluation of the success of partial pulpotomy performed in permanent teeth using various hemorrhage control methods
  1. Tez No: 396429
  2. Yazar: BESTE ÖZGÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMDİ CEM GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırmada çürük temizlenirken ekspoz olan genç daimi azı dişlerinde % 2.5'lik sodyum hipoklorit veya % 0.9'luk serum fizyolojik ile kanama kontrolünü takiben mineral trioksit agregatı veya kalsiyum hidroksit ile yapılan parsiyel pulpotominin klinik ve radyografik başarı düzeyleri değerlendirilmiştir. Ekspoz bölgesindeki pulpa 2-3 mm derinlikte uzaklaştırıldıktan sonra 63 çocuğa ait 80 genç daimi 1. ve 2. azı dişi, kullanılacak kanama kontrol ajanı ve pulpa kaplama materyaline göre 4 gruba ayrılmıştır: Grup 1: Sodyum hipoklorit + Mineral trioksit agregatı, Grup 2: Serum fizyolojik + Mineral trioksit agregatı, Grup 3: Sodyum hipoklorit + Kalsiyum hidroksit ve Grup 4: Serum fizyolojik + Kalsiyum hidroksit. Tüm dişlerde pulpa kaplama materyalinin üzerine cam iyonomer siman uygulanmış ve dişler kompozit rezin ile restore edilmiştir. Klinik ve radyografik kontroller 1., 6., 12., 18. ve 24. aylarda yapılmıştır. Takip sürecinin sonunda Grup 1-4 için radyografik başarı yüzdeleri sırasıyla 94.4, 100, 95 ve 100 olarak bulunmuştur (p>0.05). Klinik başarı yüzdeleri ise yine gruplara göre sırasıyla 66.7, 84.2, 85 ve 63.2 olarak belirlenmiştir (p>0.05). Başka bir klinik ve radyografik başarısızlık bulgusunun eşlik etmediği ve sadece perküsyon hassasiyeti görülen dişler başarısız olarak değerlendirilmediğinde ise gruplarda gözlenen klinik başarı oranlarının radyografik başarı oranları ile aynı olduğu görülmüştür. Restorasyonların marjinal bütünlük skorları çalışmanın klinik ve radyografik sonuçları ile uyumludur. Bu çalışmanın sonuçlarına göre, çürükle ekspoz olan genç daimi dişlerde serum fizyolojik veya sodyum hipoklorit ile kanama kontrolü sonrası pulpa kaplama materyali olarak mineral trioksit agregatı veya kalsiyum hidroksit kullanılarak yapılan parsiyel pulpotominin başarı düzeyleri benzerdir.
Özet (Çeviri)
In this research, clinical and radiographic success levels of partial pulpotomies performed using mineral trioxide aggregate or calcium hydroxide following hemorrhage control with 2.5% sodium hypochlorite or 0.9% sterile saline solutions were evaluated in young permanent molar teeth which were exposed during cavity preparation. Following removal of the pulp in 2-3 mm depth at the exposed site, 80 young first and second permanent molar teeth in 63 children were divided into four groups according to hemorrhage control agent and the pulp capping material to be applied: Group 1: Sodium hypochlorite + Mineral trioxide aggregate, Group 2: Sterile saline + Mineral trioxide aggregate, Group 3: Sodium hypochlorite + Calcium hydroxide, Group 4: Sterile saline + Calcium hydroxide. Glass ionomer cement was applied on the pulp capping material in all teeth which were later restored with composite resin material. Clinical and radiographic follow-ups were performed at 1st, 6th, 12th, 18th and 24th months. Radiographic success levels at the end of the follow-up period were found to be 94.4%, 100%, 95% and 100%, whereas clinical success levels were found to be 66.7%, 84.2%, 85% and 63.2% for groups 1-4 respectively (p>0.05). However, when teeth with sole sensitivity to percussion and no other accompanying symptom of clinical or radiographic failure were not considered as failure, clinical success levels equal to radiographic success levels were observed. Marginal integrity scores of the restorations are compatible with clinical and radiographic findings of the study. Within the limitations of this study, it can be concluded that partial pulpotomies performed by utilizing mineral trioxide aggregate or calcium hydroxide as the pulp capping material following hemostasis with sodium hypochlorite or sterile saline solutions provide comparable outcomes.