Lumbal disk herniasyonunda farklı tedavi yöntemlerinin karşılaştırılması
Comparison of different treatment methods in lumbal disc herniation treatment
  1. Tez No: 396433
  2. Yazar: AYNUR DEMİREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN ERGUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Fizyoterapistliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmanın amacı; lumbal disk herniasyonu tedavisinde kullanılan spinal dekompresyon, derin friksiyon masajı ve egzersiz'den oluşan üç farklı tedavi yönteminin etkinliğinin belirlenmesidir. Lumbal Disk Herniasyonu (LDH) olan 28 ile 65 yaş aralığında (ortalama yaş:46,30±12,94, 15 kadın,15 erkek) olan 30 hasta dahil edilmiştir. Çalışmaya alınan hastalar spinal dekompresyon terapi konservatif tedavisi Grup 1 (n=10), spinal dekompresyon terapi + derin friksiyon masajı+ lumbal stabilizasyon egzersizleri Grup 2 (n=10) , derin friksiyon masajı + lumbal stabilizasyon egzersizleri Grup 3 (n=10) olmak üzere üç gruba ayrılmıştır. Bütün gruplardaki hastalara 15 seans tedavi uygulanmıştır. Çalışmaya alınan tüm hastaların demografik bilgileri kaydedilerek, her seans sayısal anolog skala ve düz bacak kaldırma testi ile ağrının başladığı kalça fleksiyon derecesi kaydedilmiştir. Tedavi öncesi, tedavi sonrası, tedavi sonrası 6.hafta ve 3.ayda statik ve dinamik kassal kuvvet ve endurans testi uygulanmıştır. Tedavi öncesi, tedavi sonrası ve 3.ayda Oswestry Fonksiyon Anketi (OFA), Bel Performans Skalası (BPS), Lanss Nöropatik Ağrı Anketi, Korku-Kaçınma-İnanışlar Anketi (KKİA) ve McGill Ağrı Anketi uygulanmıştır. Manyetik Rezonans Görüntüleri (MRG) ile disk yüksekliği ve herni kalınlığı değişimleri segmental olarak tedavi öncesi ve tedavi sonrası 3.ay değerlendirilmiştir. Grup içi ve gruplar arası analizlerde sırasıyla Friedman ve Kruskal Wallis test istatistiği kullanılmış ve istatistiksel anlamlılık değeri 0,05 olarak alınmıştır. Tedavi öncesi MRG değerlendirmeleri sonucunda disk yüksekliği ve herni kalınlığı parametreleri bakımından gruplar arasında farklılık yoktur (p>0,05). Disk yüksekliği ve herni kalınlığı parametreleri bakımından grup 1 ve grup 2'de tedavi öncesi ve tedavi sonrasındaki değişim anlamlı (p0.05). Statik ve dinamik kassal kuvvet ve endurans testi tedavi öncesinde gruplar arasında farklılık bulunurken tedavi sonrasında farklılık yoktur (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effectiveness of three different treatment methods which consists spinal decompression, deep friction massage and exercise. Thirty patients (15 Male, 15 female) with lumbar disc herniation between the ages of 28 and 65 (mean age: 46.30±12.94) participated in the study. Group one (n=10) received non-surgical spinal decompression therapy, group two (n=10) received non-surgical spinal decompression, lomber stabilization exercises and deep friction massage, group three (n=10) received deep friction massage and lomber stabilization exercises. All groups completed 15 sessions of therapy. In each session, pain severity was assessed with numeric anolog scale, straight leg raise test applied and the degree of the hip flexion where the patient reported pain were recorded, respectively. Static, dynamic muscle strength-endurance tests were applied before the treatment sessions started, after the treatment sessions ended, six weeks after and three months after the study. Oswestry Diasbility Scale (ODI), Back Performance Scale (BPS), Lanss Neuropathic pain Questionnaire, Fear-Avoidance-Beliefs Questionnaire (FABQ) and McGill Pain Questionnaire were applied before the treatment sessions started, after the treatment sessions ended and three months after the study. Gradient of disc height and thickness of the herniation were assessed segmentally with magnetic rezonans imagination (MRI) before the study and three months after the study. Before the treatment, after the treatment, six weeks after treatment and three months after treatment measurements' intra-group and inter group analyses were distrubuted with Friedman and Kruskal-Wallis tests, respectively and statistical significance value (p) is accepted as 0.05. In terms of disc height and thickness of herniation no statistically difference were found between groups (p>0.05).While disc height and thickness of herniation parameters were statistically difference in first and second group (p0.05). Though there was statistically difference between groups before treatment, there was no statistically difference after treatment in terms of static and dynamic muscle strenght endurance test (p>0.05).