Omuz sıkışma sendromunda manuel tedavi ve bantlamanın ağrı ve fonksiyon üzerine etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of effectiveness of manual therapy and taping application on pain and function in patients with shoulder impingement syndrome
- Tez No: 396432
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH ERBAHÇECİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Aydoğan Arslan S. Omuz Sıkışma Sendromunda Manuel Tedavi ve Bantlamanın Ağrı ve Fonksiyon Üzerine Etkinliğinin Karşılaştırılması, Hacettepe Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Programı Doktora Tezi, Ankara, 2015. Bu çalışmada Omuz Sıkışma Sendromu (OSS) tanılı hastalarda manuel tedavi ve bantlamanın ağrı ve fonksiyon üzerine etkinliği araştırıldı. Çalışma OSS tanısı konmuş 42 olgu üzerinde gerçekleştirildi. Olgular online random allocation software programı kullanılarak kinezyo bantlama grubu (KT), McConnell bantlama (MC) ve manuel terapi (MT) grupları olmak üzere 3 gruba ayrıldı. Her gruptaki olgulara coldpack, konvansiyonel TENS ve kesikli ultrason uygulandı. Çalışma haftada 5 seans olacak şekilde 5 gün 4 hafta yapıldı. 4 haftalık tedaviyi takiben hastalar 1 ay ev programı olarak sadece egzersiz uygulamalarına devam etti. Olgular tedavi öncesi ve sonrası ağrı (Vizuel Analog Skalası), eklem hareket açıklığı (gonyometre), OSS Sendromuna özel testler (Neer ve Hawkins), manuel kas kuvveti, pektoral kas kısalığı ve günlük yaşam aktivitelerindeki yaşadıkları ağrı ve fonksiyonellik düzeyi (DASH) bakımından değerlendirildi. Ölçümler tedavi öncesi, tedavi başladıktan 1, 2, 3, 4 hafta sonra ve tedavi bitiminden 1 ay sonra tekrarlandı. Grup içi karşılaştırmada tedavi sonrası MC grubunda eksternal rotasyon ve internal rotasyon eklem hareket açıklığı yönünde anlamlı fark saptanmaz iken (p>0.05) üç grupta da ağrı, eklem hareket açıklığı, kas kuvveti, günlük yaşam aktiviteleri ağrı ve fonksiyonellik değerlendirmelerinde anlamlı fark bulundu (p0,05). Sadece 4. hafta ve 1.
Özet (Çeviri)
Aydoğan Arslan S. Comparison of Effectiveness of Manual Therapy and Taping Application on Pain and Function in Patients with Shoulder Impingement Syndrome, Hacettepe University, Institute of Health Sciences, Doctorate Thesis in Physical Therapy and Rehabilitation Program, Ankara, 2015. This study investigates the effectiveness of manual therapy and taping on pain and function for patients with Shoulder Impingement Syndrome (SIS). This study was carried out on 42 patients who were diagnosed with SIS. Patients were randomly divided into three groups by using online random allocation software program; Kinesio Tape (KT) group, McConnell Tape (MC) group, manual therapy (MT) group. Cold Pack, transcuteneal electric stimulation and pulsed ultrasound were applied to the patients in all groups. Groups were treated 5 days a week for 4 weeks, then for 4 weeks with home exercise only. Patients were assessed before and after treatment for pain (with Visual Analogue Scale), range of motion (with goniometer), special tests for SIS (Neer and Hawkins), manual muscle strength, muscle tightness and pain and functionality level in daily life activities (DASH). The patients were assessed; before treatment, after 1st, 2nd, 3rd, 4th weeks of treatment, and one month after the end of treatment. After treatment, while no statistically significant difference was found regarding external rotation and internal rotation joint motion range in MC group (p>0.05), improvement was observed in all three groups regarding; pain, normal joint movement, muscle strength, daily life activities pain and functionality assessments (p0.05).