Çıkan AORT anevrizması olan hipertansif hastalarda arteryel sertlik parametrelerinin osilometrik yöntem ile değerlendirilmesi
Compari̇son of aorti̇c sti̇ffness between the hypertensi̇ve pati̇ents wi̇th and wi̇tout thorasi̇c aort aneurysm usi̇ng osci̇llometri̇c method
  1. Tez No: 396480
  2. Yazar: FEYZA KURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLÜFER EKŞİ DURAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Çıkan Aort Anevrizması Olan Hipertansif Hastalarda Arteryel Sertlik Parametrelerinin Osilometrik Yöntem İle Değerlendirilmesi GİRİŞ Arteryel sertlik göstergesi olan nabız dalga hızı (NDH) ve augmentasyon indeksinin (Aix) kardiyovasküler olay riskini öngördüğüne dair güçlü kanıtlar bulunmaktadır. Ancak arteryel sertliğin çıkan aort anevrizmalarındaki yeri konusunda net bilgi bulunmamaktadır. Bu çalışmanın amacı çıkan aort anevrizması olan hipertansif hastalarda arteryel sertlik parametrelerini değerlendirmek amaçlandı. MATERYEL VE METOD: Çalışmaya çıkan aort anevrizması ve hipertansiyon tanısı olan 32 hasta (yaş ortalaması 58,87±1,52) ve sadece hipertansiyon tanısı olan 31 hasta( yaş ortalaması 51,90±1,49) dahil edildi. Arteryel sertlik invaziv olmayan Mobil-O-Graph cihazı ile değerlendirildi. Çalışmaya dahil edilen tüm hastaların KİMK değerleri kaydedildi. Bilinen diyabetes mellitus ve koroner arter hastalığı olan hastalar çalışmaya dahil edilmedi. BULGULAR: Her iki grubun demografik özellikleri ve KİMK değerleri arasında anlamlı fark saptanmamıştır. Her iki grupta nabız dalga hızı (8,1 ± 4.91,3m/s; 7,6 ± 1.05m/s p=0,11) açısından anlamlı fark saptanmamıştır. Sadece hipertansiyonu olan kontrol grubunda Aix@75 (21.95±6,74 ; 27,46±8,04; p= 0,005*) ve nabız basıncı (42,1±6,8 ; 47,1±8,9; p= 0,016*) değerlerinde anlamlı düzeyde yüksek saptanmıştır. SONUÇ: Hipertansiyonun erken evrede tanısı ve tedavi ile kontrol altına alınabilmesi çıkan aort anevrizmasına bağlı kardiyovasküler riski azalmada büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Comparison of aortic stiffness between the hypertensive patients with and without thorasic aort aneurysm using oscillometric method OBJECTİVE: Elevated aortic pulse-wave velocity (PWV) and augmentation index (Aix) provide some of the strongest evidence concerning the prognostic significance of large artery stiffening and increased aortic PWV has been shown to predict cardiovascular events. The aim of the study is to compare the PWV and the Aix in hypertensive patients with and without thorasic aort aneurysm (TAA). This study researched whether the aortic PWV rise in patients with TAA. METHODS: Thirty-two patients hypertension with TAA (age 58,87±1,52 years) and thirty-one patients with hypertension and no aneurysm (51,90±1,49 years) were evaluated. Arterial stiffness was measured non-invasively in all patients using the single-point method via the Mobil-O-Graph device. Ultrasound examination was performed for the assessment of CIMT to all participants. Subjects with diabetic or known coronary artery disease were excluded from the study. RESULTS: There weren't significant differences between the two groups in terms of demographic characteristics and carotis intima media thickness. Aortic PWV (8,1 ± 4.91,3 vs 7,6 ± 1.05, p=0,11) was not significantly elevated in the TAA group compared to the control group. Aix@75 (21.95±6,74 ; 27,46±8,04; p= 0,005*) and pulse pressure (42,1±6,8 ; 47,1±8,9; p= 0,016*) were significantly elevated in the hypertension group. CONCLUSİON: Hypertension can be controlled with diagnosis and treatment in the early stages of ascending aortic aneurysm depends on cardiovascular risk reduction is crucial.