Assendan aort anevrizmalarında cerrahi tedavi yöntemleri
Surgical treatment methods in ascending aortic aneurysms
- Tez No: 260382
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT KAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Aort, kalpten çıkan ve vücudun tüm atar damar ağının kaynak aldığı ana arterdir. Aortaanevrizması ise, vücudun en büyük atardamarı olan aortun duvar yapısının zayıflaması veçapının genislemesi anlamına gelir.Damar duvarı yapısındaki elastik liflerin dejenere olması, aort anevrizmalarında en sıkrastlanan etkendir ve genetik bir eğilimle beraberdir. 65 yasın üzerindeki hipertansiyon hastasıerkeklerin yüzde 10'unda görülen aort anevrizması, ortaya çıktığında hastanın yasamı ciddisekilde tehdit eden bir sağlık sorunudur. Aort anevrizmasının yaklasık yüzdn 80'nihipertansiyona bağlı olarak ortaya çıkmaktadır.Aortun çesitli bölgelerinde görülebilenanevrizmalarda damar çapı, normalin iki katına ulastığında damarın çatlaması, yırtılması yadadamar cidarındaki tabakaların ayrısması gibi tehlikelere sık rastlanır. Bu nedenle,anevrizma tespit edilen hastalar yakından takip edilmeli ve aort çapının iki kata çıktığı ya da 5santimetreyi astığı durumlarda aktif tedavi uygulanmalıdır.Hastalığın ölümcül seyretmesininana nedeni,Hastalarıncerrahi merkezlere geç ulasmasıdır.Tanı metodlarındaki hızlı gelisme vecerrahi onarım tekniklerindeki ilerlemeler mortaliteningeçen yıllar içinde azalmasınakatkıdabulunmustur.Bu çalısma 2005- 2009 tarihler arasında AnkaraÜniversit esi kalp ve damar cerrahi kliniğimzdeopere edilen toplam 81 olgu üzerinde yapılmıstır. Olguların yasları 21 ile 80 arasındadeğismekte olup ortalama yas 56,09±12,69'dur.olguların 35 i kadın 46 si erkektir.Çalısmamızda, çıkan aort anevrizmaları nedeni ile opere edilen hastaların 30 günlükmortaliteleri incelendiğinde tek değiskenli analizde , preoperatif NYHA sınıfı, KOAH, pompasüresi, total sirkulatuar arrest süresi, renal komplikasyonlar, nörolojik komplikasyonlar,kardiyak komplikasyonlar ile iliskili bulunmustur . Diğer taraftan hipertansiyon, cinsiyet, akutveya kronik olması, Marfan Sendromu, ateroskleroz, es zamanlı koroner cerrahisiuygulanması, enfeksiyon bulunması mortalite açısından anlamlı bulunmazken, DM veönceden geçirilmis kardiyak cerrahi mortalite grubunda yüksek olup istatistiksel olarak önemarzetmemistir.Erken tanı, zamanında müdahele ve daha güvenilir, uygulama kolaylığı sağlayan, bizi bumajor cerrahinin birçoğu mortalseyreden postoperatif komplikasyonlarından koruyanyenitekniklerin daha yaygın olarak pratiğe dökülmesi ile mortaliteoranlarının asağı çekilebilmesi56ve tarihinin baslangıcında ancak postmortem tanınabilen bu aort cerrahisinin en meydanokuyan patolojisinde hastalarımız ve kendi adımıza daha yüz güldürücü sonuçlar eldeetmemiz kaçınılmazdır.
Özet (Çeviri)
Aorta is the main artery from which originates all the artery web of the body. Aneurysm ofthe aorta means the weakening in the wall structure and so, the increase in the diameter ofthe aorta which is the biggest vessel of the body.Degeneration of the elastic fibers in the wallstructure is the most common reason for aortic aneurysms and associated with a genetictendency. Aortic aneurysms are seen in the 10 % of the male gender population over 65 yearswith hypertension and when diagnosed it is a major health problem concerning the survival.80% of the aortic aneurysms are associated with hypertensionWhen the diameter increases 2-fold than normal size, there is a great risk for the rupture,dissect or tear of the vessel in the aneurysms originating from different sites of the aorta.Thus, the patients diagnosed for the aortic aneurysm should be carefully followed and shouldbe given treatment if the aortic diameter increases 2-fold or gets 5 cm. The main reason thatthis disease has poor survival is that the patients admit hospitals sooner.Mortality rates has reduced in recent years because the diagnostic tools and surgical repairtechniques has developed ultimately.This study was conducted in Ankara University School of Medicine Department ofCardivascular Surgery , including the 81 patients admitting to our institution between 2005-2009 for aortic surgery. The ages were between 21 and 80 and the mean age was 56.09+/-12.69. 35 of hem were female and 46 were male.When assessed the 30-day mortality of the patiens underwent ascending aortic surgery withsingle-variable analysis, it was found in our study that it was associated with preoperativeNYHA class, COPD, on-pump duration, total circulatory arrest duration, renal complications,neurological complications, cardiac complications. On the other hand, hypertension, sex, thestarting time of the disease (acute\chronic), Marfan?s syndrome, atherosclerosis, coronarybypass surgery done at the same time of the procedure, infection were not significant formortality. Nevertheless, diabetes mellitus and previous cardiac surgery were found in higherincidance but wasn?t statistically signficant in mortality group.With practicing the new techniques which will be easy to apply for early diagnosis, on-timedecisions for surgery and saving us from the postoperative complications which are usuallymortal , the mortality rates will decrease and thus we will be able to get more hopeful58outcomes on behalf of us,the surgeons, and our patients about this challenging disease ofwhich in the early history diagonosed by only the posmortem studies.