Nükleer radyasyonla çalışmalarda iş güvenliği
Safety studies with nuclear radiation
- Tez No: 396485
- Danışmanlar: PROF. DR. HANİFİ SARAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Public Health, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Sanayinin devriminden önceki dönemlerde İş Sağlığı ve Güvenliği ile ilgili çalışmalar vardı. Fakat sanayi devrimiyle birlikte faaliyet alanlarının artması, işlemlerin karmaşıklaşması, üretimde kullanılan malzemelerin çeşitlenmesi sonucundatehlikeler çoğalmış, konu ile ilgili sistemli çalışmaların yapılmasını, kanun ve kuralların konulmasını zorunlu hale getirmiştir.Radyasyonun kullanımı bu faaliyet alanlarından sadece bir tanesidir. Daha sonraları radyasyonun insan üzerinde etkileri araştırıldığında bir takım hastalıklara davetiye çıkardığı saptanmıştır. Meslek gereği radyasyon ile çalışan insanlardaha fazla radyasyon dozuna maruz kalır. İşin yürütümü sırasında alınan bu dozlar hemen veya zaman içerinde çalışanları ruhen veya bedenen özre uğratmıştır. Bu yüzden radyasyondan korunmak işçiler, işveren, devlet ve toplum açısından önemlidir. Bu çalışmada gamma radyasyonundan korunmak için2 farklı izotoptan yayımlanan radyasyonun,farklı kalınlıkta kurşun zırha etkisi Monte Carlo Benzetişim Tekniğiyle incelenmiştir. Ayrıca çıktı sonuçları teorik değerler ile kıyaslanmıştır. İmpact detektörler vasıtası ile gamma radyasyonlarının enerji dağılımı, saçılan, yansıyan ve soğurulan gamma radyasyonlarının verileri analiz edilmiştir. Bu iki farklı izotop için uygun kalınlık değeri bulunmuştur. Monte Carlo Benzetişim Tekniği (MCBT) olarak adlandırılmıştır. Noktasal kaynaklardan yayınlanan gamma radyasyonlarının doğrultuları detektörlere ve kurşun ortamında etkileşim yapacak şekilde gönderilmiştir. Detektör içinde fotoelektrik etki, incoherent saçılma (compton) ve çift oluşumu etkileşimleri dikkate alınarak enerji dağılımları ve saçılan, yansıyan ve soğurulan gamma radyasyonlarının sayımları karakteristik parametreleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
There were studies on the Occupational Health and Safety in the period prior to the industrial revolution. However, The Danger were increased the diversification of the study area with the industrial revolution, the complexity of the process and diversification of materials used in the manufacture. Because of these, İt is necessary to study systematic on the subject and put the laws and rules. The use of radiation is only one of these activities. Afterwards, When investigated the effects of radiation on human it was determined that an invitation to a number of diseases. People working in the radiation area exposed to more radiation dose. İt gives harm to the people spiritually and physically during taken doses of doing work. It is important to protect working people from radiation in terms of workers, employers, government and society. In this study, to protect against gamma radiation, The effect of radiation emited from two different isotopes to different thickness lead shield was analyzed by Monte Carlo Simulation Tecniquie. İt was also compared with the results from the theoretical values. Energy distribution and scatter, reflection and absorption of gamma radiation data were analyzed by impact detector. .It was found to correspond to thickness values for different two isotopes. Monte Carlo Simulation Technique has been called MCBT. Direction of the emitted gamma radiation from point sources has been sent directly to the detector so that it can interact with the environment and lead.The detector in the photoelectric effect, incoherent scattering (Compton's) and pair formation is taken into consideration interactions. Energy distribution and scatter, reflection and absorption of gamma radiation counts were determined characteristic parameters.