Yatarak tedavi gören kanser hastalarının fonksiyonel durumları
Functional status of patients with cancer i̇npatients
- Tez No: 396515
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM IŞIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırma; yatarak tedavi gören kanser hastalarının fonksiyonel durumlarının değerlendirilmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Amaç doğrultusunda“Bilgi Formu”ve“Fonksiyonel Yaşam Ölçeği”İstanbul ili Avrupa yakasında bir eğitim araştırma hasta-nesinin onkoloji kliniğinde 3 Kasım 2014- 3 Mart 2015 tarihleri arasında yatarak tedavi gören 240 hastaya uygulanmıştır. Anketlerden elde edilen veriler bilgisayar ortamında analiz edilmiştir. Veriler değerlendirilirken; hastaların sosyo-demografik özelliklerinin belirlenmesinde frekans ve yüzde istatistiklerinden, fonksiyonel yaşamlarıyla karşılaştırılmasında ortalama ve standart sapma istatistiklerinden faydalanılmıştır. Fonksiyonel yaşam düzeylerinin belir-lenmesinde Kruskal Wallis H-Testi ve Mann Whitney U testlerinden faydalanılmıştır. Araştırma sonucunda; hastaların sosyo-demografik özellikleriyle fonksiyonel yaşamları arasında istatiksel olarak anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Hastaların özelliklerine göre fonksiyonel yaşamlarının değiştiği ve hastalıklarına bağlı olarak fonksiyonel yaşamlarının etkilendiği belirlendi. Araştırmaya katılan hastaların fonksiyonel yaşam düzeyi toplam puan ortalamaları düşük bulundu. Hastaların fonksiyonel yaşam düzeyi alt ölçekleri olan, fiziksel fonksiyon alt ölçek puan ortalamaları, psikolojik fonksiyon alt ölçek puan ortalamaları, genel iyilik hali alt ölçek puan ortalamaları, sosyal fonksiyon alt ölçek puan ortalamaları ve gastrointestinal sistem alt ölçek puan ortalamaları her hastaların özelliklerine göre farklı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research performed with the aim of evaluate the functional performance of inpatients who have cancer disease. In accordance with this purpose, ''informed contest form'' and ''The functional living scale'' were performed to 240 inpatients who have treatment in a oncology department of research and training hospital, in european part of istanbul city. The data obtained from questionnaires have analyzed. Frequency and percentage statistics used for identification of socio-demographic characteristics, average and standard deviation statistics used for comparing the functio-nal living ın course of analyzing the data. In determining the functional living levels has benefited from Kruskal Wallis H-test and Mann Whitney U test. In conclusion ; patients are found tobe statisticly significant differences between the functional living and socio-demographic characteristics. It was determined that the functional living has changed according to characteristics of patient and effected by characteristics of diseases. This research; Statistically significant differences between the functional life of the sociodemographic characteristics of the patients were found. It varied according to the nature of the functional life of the patients, depending on the disease and the functional life were affected. Functional level of life of the patients participating in the study were significantly lower total score. The functional level of life subscales of patients, physical function subscale score, psychological function subscale score, general well-being subscales scores, social function subscales scores and gastrointestinal subscale mean scores were different according to the characteristics of each patient.