25-35 yaş arası sedanter kadınlarda yüksek yoğunluklu bisiklet egzersizinin vücut kompozisyonu ve MAXVO2 üzerine etkisinin incelenmesi
Assesment of i̇mpact of hi̇gh i̇ntensi̇ty bi̇cycle exerci̇se on body composi̇ti̇on and MAXVO2 i̇n sedantary women of age group 25-35
  1. Tez No: 396521
  2. Yazar: SERDAR OZAN ATLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KUT SARPYENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmanın amacı yüksek yoğunluklu aerobik egzersiz çeşidi olan Spinning çalışmalarının sedanter kadınlarda vücut kompozisyonu ve dayanıklılık performansı üzerine etkilerinin incelenmesidir. Çalışmaya yaşları 25-35 arasında olan ve yaş ortalaması 27,7±0,64 olan daha önce düzenli egzersiz yapmamış, 10 araştırma ve 10 kontrol grubu olmak üzere toplam 20 kadın gönüllü olarak katılmıştır. Katılımcıların hiç birinin beden kitle indeksleri 25' ten yukarı olmamasına özen gösterilmiş ve araştırma boyunca herhangi bir özel beslenme programı uygulatılmamıştır. Araştırma grubunu oluşturan 10 kişiye yüksek yoğunluklu interval çalışmalar maksimal nabız aralığının % 60-90 ile yaptırılırken, kontrol grubunu oluşturan 10 kişiye ise maksimal nabız aralığının %70'i ile devamlı antrenman yüklenmeleri haftada 3 kez, 45 dakika, 8 hafta boyunca yaptırılmıştır. Her iki gruba da antrenman öncesi ve sonrası MaxVO2' yi değerlendirmek için Astrand-Rhyming bisiklet ergometre testi uygulatılmış ve vücut kompozisyonları Tanita (BC 418) marka bioelektrik empedans cihazı ile değerlendirilmiştir. Araştırmada her iki grubun ön test ve son test, grup içi ve gruplar arasındaki farklılıkları değerlendirmek için Wilcoxon Signed Rank Test ve Two-Sample Kolmogorow Simirnov testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this work is to analyse the effect of a kind of high intensive aerobic exercise called Spinning over sedentary women's body composition and their performance of durability. 20 women between the ages of 25-35 with the average 27,7±0,64 who consist of 10 people of an investigation group and another 10 people of control group, who haven't exercised regularly before, volunteered for this work. It was important that none of the participants' body mass index was over 25 and no special nutrition program has been carried out through the whole research. While high intensive interval exercises with the 60%-90% of maximal pulse interval were done over the investigation group, with the control group, continuous exercises were done for 8 weeks, 3 times a week and for 45 minutes each time with 70% of maximal pulse interval. For both groups, Astrand-Rhyming bicycle ergometer test was applied to evaluate the MaxVO2 before and after the exercises, and the body compositions were evaluated by a bioelectric impedance device with the label Tanita (BC 418). In order to evaluate both groups' before and after tests, and the diversity within and between the groups Wilcoxon Signed Rank and Two-Sample Kolmogorow Simirnov Tests were ran.