Gebe kadınlarda fiziksel aktivite düzeyinin incelenmesi
Investigation of physical activity level in pregnant women
- Tez No: 609503
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA İLKER KERKEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmanın temel amacı; gebe kadınlarda fiziksel aktivite düzeyinin haftalık toplam enerji harcaması, aktivite yoğunluğu (sedanter, hafif, orta, şiddetli) ve aktivite türü (ev işleri/bakım aktiviteleri, mesleki aktiviteler, spor/egzersiz aktiviteleri) bakımlarından belirlenmesidir. Bu çalışmanın alt amaçları ise gebeliğin farklı dönemlerinde ve farklı sosyodemografik özelliklere göre fiziksel aktivite düzeylerinin ortaya konmasıdır. Çalışmaya Marmaris'te bulunan Aksaz Asker Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniğine başvuran, herhangi bir sağlık problemi olmayan, gönüllü, 17-40 yaş arası toplam 213 gebe kadın katılmıştır. Çalışmaya katılan gebelerin yaş ortalaması 27,22±4,2 yıl, boy ortalaması 163,85±5,4 cm, gebelik öncesi kilo ortalaması 63,37±12,1 kg, gebelik kilo ortalaması 69,90±12,82 kg, gebelik öncesi BKİ 23,60±4,38 kg/m2 şeklindedir. Örneklem grubundaki gebelerin fiziksel aktivite düzeyleri benzer çalışmalara kıyasla hemen her boyutta düşük bulunmuştur. Aktivite yoğunluğuna ve türüne göre;en yüksek ortalamaya sahip aktiviteler hafif yoğunluklu aktivite (98,45±54,09) ve ev işleri/bakım aktiviteleri (106,29±69,00) iken, en düşük ortalamaya sahip aktiviteler şiddetli yoğunluklu aktivite (1,20±3,5) ve spor/egzersiz aktiviteleri (6,13±8,84) olarak bulunmuştur.Total aktivite düzeyi ortalaması 234,39±120,25'dir.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study was to determine the level of physical activity in pregnant women in terms of weekly total energy expenditure, activity intensity (sedentary, light, moderate, vigorous) and activity type (household/care activities, occupational activities, sports/exercise activities). The sub-objectives of this study were to reveal physical activity levels in different periods of pregnancy and according to different sociodemographic characteristics. A total of 213 volunteer pregnant women participaded in this study aged between 17-40 years who did not have any health problems who were admitted to Aksaz Military Hospital Gynecology and Obstetrics Clinic in Marmaris. The mean age of pregnant women participating in this study was 27,22±4,2 years, mean height was 163,85±5,4 cm, mean weight pre-pregnancy was 63,37±12,1 kg, mean weight in pregnancy was 69,90±12,82 kg and pre-pregnancy BMI 23,60±4,38 kg/m2. Physical activity levels of pregnant women were found to be low in almost all dimensions compared to similar studies. According to activity intensity and type; while activities with the highest mean were light intensity activities (98,45±54,09) and household/care activities (106,29±69,00), the activities with the lowest mean were found to be vigorous intensity activities (1,20±3,5) and sports/exercise activities (6,13±8,84). Total activity level mean was 234,39±120,25.