Farklı şekillerde yapılan marjinal mandibulektomilerde çeşitli rekonstrüksiyon plağı uygulamalarının kuvvet iletimine etkisinin üç boyutlu sonlu eleman analizi ile değerlendirilmesi
The evaluation of the effect of various reconstruction plate applications in different forms of marginal mandibulectomies on force distribution with three dimensional finite element analysis
  1. Tez No: 396522
  2. Yazar: RECEP KESTANE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KESKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmanın amacı, marjinal mandibulektomi uygulanan vakalarda postoperatif kırık riskini azaltacak rezeksiyon şeklini ve okluzal kuvvetler karşısında daha iyi direnç gösterecek, ideal rekonstrüksiyon plağı uygulamasını belirlemektir. CBCT görüntülerinden üç boyutlu olarak elde edilen matematiksel mandibula modelleri üzerinde posterior korpus bölgesinde köşeli ve eğimli olmak üzere iki farklı tip marjinal mandibulektomi uygulanmıştır. Elde edilen bu iki modelde ısırma kuvvetleri altında oluşan stresler sonlu eleman analizi yöntemiyle değerlendirilmiştir. Yapılan karşılaştırmada eğimli rezeksiyon yapılan modelin biyomekanik açıdan daha avantajlı olduğu ve daha düşük postoperatif kırık riski taşıdığı görülmüştür. Çalışmanın ikinci aşamasında avantajlı modele dört farklı tasarımda rekonstrüksiyon plağı uygulanarak dört farklı model oluşturulmuş ve aynı kuvvetler altında bu modellerde oluşan stresler karşılaştırılmıştır. Isırma kuvvetleri karşısında kemiğe gelen stresleri en iyi azaltan plağın, defektin postero-inferior köşesinde yukarı yönde dik açı yapan model 2' deki plak olduğu görülmüştür. Klasik yöntemle plak uygulanan model 1 ve plağın iki ucunda vidaların üçgensel bir konfigürasyonla yerleştirildiği model 4, diğer modellere göre daha dezavantajlı bulunmuştur. Champy tekniği'nden esinlenilerek modifiye edilen bir plak uygulanan model 3 ise, model 1 ve model 4' e göre avantajlı bulunmuştur. Sonuç olarak, karşılaştırılan mandibulektomi ve rekonstrüksiyon yöntemlerinden biyomekanik açıdan en avantajlı olanlarının eğimli yapılan marjinal mandibulektomi ve model 2' deki plak tasarımı olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study, is to determine the most appropriate resection design for the reduction of postoperative fracture risk and optimum load-bearing reconstruction plate application under bite forces in marginal mandibulectomy cases. Two types of marginal mandibulectomies (angular and curviliniear) were performed on the posterior corpus of a 3d mathematical mandible model which was created from the CBCT images. Stresses which took place on those two models under bite forces, were evaluated with finite element analysis. The comparison of the models showed that the curvilinear resection design was biomechanically favorable and had less postoperative fracture risk. On the second stage of the study, four different reconstruction plates were applied on the favorable model and four new mandible models were created by this way. The stress distributions on the models were compared under the same bite forces. The most favorable one was model 2 which had a right angled plate design on postero-inferior corner of the defect. Model 1, which was with a conventional standard plate and model 4, which had a plate with triangular screw configuration on two edges were found unfavorable in comparison with the other models. Model 3, which had a plate design modified from Champy's technique was more favorable in comparison with model 1 and model 3. In conclusion, curvilinear resection and model 2 can be considered biomechanically the most favorable mandibulectomy and reconstruction designs within this study.