Üst gömülü yirmi yaş dişlerinin cerrahi olarak çıkartılmaları sırasında ve sonrasında karşılaşılan komplikasyonların dişlerin pozisyonları ve farklı kapama yöntemleri ile ilişkilerinin karşılaştırılması
Comparison of intraoperative and postoperative complications after surgical extraction of upper third molars with different degrees of impaction and different types of wound closure
- Tez No: 396536
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL ERDEM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tez çalışmasının amacı üst gömülü yirmi yaş dişi cerrahisi sırasında farklı gömülülük derecelerinin intraoperatif komplikasyonlarla ilişkilerinin anlaşılması ve primer ve sekonder kapama yöntemlerinin postoperatif ağrı, ödem, trismus ve alveoler osteitis gibi klinik bulgulara etkilerinin istatistiksel analizleri sonucunda birbirleriyle karşılaştırmalı olarak incelenerek sekonder yara iyileşmesinin muhtemel iyi etkileri hakkında bilgi edinmektir. Tez çalışmasına, üst çenesinde çift taraflı, simetrik pozisyona sahip gömülü maksiller üçüncü molar dişleri olan, 18 ile 40 yaş aralığındaki 19 erkek, 41 kadın, toplam 60 hasta dahil edilmiştir. Hastalar Pell-Gregory sınıflamasına göre A, B ve C olmak üzere 3 gruba ayrılarak standardizasyon sağlamak amacıyla aynı hekim tarafından opere olmuşlardır. Operasyonlarda hastaların rastgele bir tarafındaki gömülü dişler çekildikten sonra flep süture edilmiş ve primer iyileşme sağlanmıştır. Diğer tarafta ise flep sadece yerine yerleştirilmiş, sütur kullanılmamış ve sekonder iyileşme sağlanmıştır. İşlem sonrası ağrı, Visual Analogue Scale ile postoperatif 6, 12, 24. saat ve 2., 3. günlerde hasta tarafından, hazırlanan formlara kayıt edilmiş, oluşabilecek diğer şikayetlerin de not edilmesi istenmiştir. Yüz ödemi ölçümleri yumuşak cetvelle kraniometrik noktalar arası mesafeler ölçülerek ameliyattan hemen önce ve postoperatif 24. ve 48. saatte ve 7.günde yapılmıştır. Trismus ölçümleri üst ve alt çenede birinci daimi keserlerin mezial köşeleri referans alınarak maksimum ağız açıklığının milimetrik kumpasla ölçülmesiyle elde edilmiştir. Ölçümler hasta ameliyata alınmadan hemen önce ve postoperatif 24., 48. saat ve 7. günde yapılmıştır. Postoperatif alveoler osteitis, enfeksiyon ve kanama verileri doktor tarafından sol ve sağ taraf için ayrı kaydedilmiştir. Tez çalışmamızın sonucunda gömülülük derecesi arttıkça, intraoperatif komplikasyon riskinin arttığı, primer kapamanın sekonder kapamadan anlamlı olarak daha kısa sürdüğü, primer kapama grubunda, 6. saatte Sınıf C dişlerde ağrı düzeyinin Sınıf A ve B'den fazla olduğu, 12., 24. ve 48. saatlerde Sınıf A dişlerde ağrı düzeyinin Sınıf B ve C dişlerden daha düşük olduğu, 72. saatte gruplar arasında bir fark olmadığı, sekonder kapama grubunda, 6. saatte Sınıf C dişlerde ağrı düzeyinin Sınıf A ve B'den fazla olduğu, 12., 24. ve 48. saatlerde Sınıf A dişlerde ağrı düzeyinin Sınıf B ve C dişlerden daha düşük olduğu, 72. saatte Sınıf A dişlerin ağrı düzeyinin Sınıf C dişlerin ağrı düzeyinden daha düşük olduğu, ağrı bakımından sadece Sınıf B dişlerde primer kapama tekniği kullanılan dişlerin 6.saat, 12.saat ağrı düzeylerinin, sekonder kapama tekniği kullanılan dişlerin ağrı düzeylerinden daha yüksek olduğu, Sınıf A ve C dişlerde fark olmadığı, primer ve sekonder kapama tekniği kullanılan gruplarda ödemin Sınıf A, B ve C dişler arasında farklı olmadığı, primer kapama tekniği kullanılan grupta 1.gün ve 2.gün ödem düzeyleri anlamlıyken sekonder grupta sadece 1. gün ödem düzeylerinin anlamlı olduğu, trismusun bütün grupta 1. ve 2. gün anlamlı olduğu, gömülülük derecesi arttıkça trismus şiddetinin arttığı, postoperatif komplikasyon oranının gömülülük derecesi arttıkça arttığı, Sınıf A ve B dişlerde primer ve sekonder kapama tekniklerinin postoperatif komplikasyon üzerinde etkili olmadığı görülmüştür. Sınıf C dişlerde postoperatif komplikasyon sayısı sekonder iyileşme grubunda fazla olmakla birlikte, anlamlı bir sonuç elde edilememiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to correlate different degrees of impaction of upper third molars with intraoperative complications, and evaluate the effect of primary and secondary wound healing on clinical findings such as postoperative pain, edema, trismus and alveoler osteitis by statistical analysis and to obtain information about the possible positive effects of secondary healing. A total of 60 patients (19 male, 41 female) between the ages of 18-40, who had bilateral impacted upper third molars with symmetrical positions, were included in the thesis study. Patients were divided into 3 groups (A, B and C) according to the Pell-Gregory classification and were operated by the same surgeon in order to obtain standardization. During the operations a random side of the patient was selected for primary healing and was sutured, the other side was selected for secondary healing and the flap was only put back to its original position. Patients were asked to evaluate their own pain level and record it during the postoperative 6th, 12th, 24th hours and 2nd and 3rd days using a Visual Analogue Scale. Other possible postoperative complications were also noted. Edema was evaluated using a flexible ruler by measuring craniometrical distances preoperatively and during the 24th, 48th hours and 7th day. Trismus measures were obtained by measuring the maximal mouth opening with a milimetric compass. Measurements were made preoperatively and during the 24th, 48th hours and 7th day. During visits, postoperative alveolar osteitis, infection and bleeding data were recorded separately for both sides, by the surgeon. As result; intraoperative complication risk increases with impaction level, primary closure lasts significantly longer than secondary healing, concerning pain in the primary closure group, Class C was significantly higher then Class A and B in the 6th hour, Class A was significantly lower then Class B and C in the 12th, 24th and 48th hours, all classes were same in the 72nd hour, concerning pain in the secondary closure group, Class C was significantly higher then Class A and B in the 6th hour, Class A was significantly lower then Class B and C in the 12th, 24th and 48th hours, Class A was significantly lower then Class C in the 72nd hour, pain was only significantly higher in the Class B primary closure group in the 6th and 12th hours compared to the Class B secondary closure group, there was no differences found in Class A and C between primary and secondary closure groups, edema was not significantly different between Class A, B and C, edema was significantly higher in the primary closure group in the 1st and 2nd days, but was only significantly higher in the 1st day in the secondary closure group, trismus was significant in the 1st and 2nd day, trismus severity increases with impaction level, postoperative complication risk increases with impaction level, primary and secondary closure does not affect postoperative complication risk in Class A and B, but increases risk in Class C.