Futsalda (salon futbolu) seçilen bazı testlerin geçerlik ve güvenirlik çalışması
The study of validity and reliability of some selected tests for futsal
- Tez No: 396537
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜRHAT MÜNİROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu araştırmanın amacı futsalda, geçerlik ve güvenirlik çalışmasını yaparak, oyuncu seçimi, performans değerlendirmesi ve test materyali ortaya koymaktır. yapılan dripling testleri ve diğer ölçüm düzenekleri araştırmanın amaçlarını gerçekleştirebilecek kapasitededir. Tüm denekler eşit koşullarda ölçümlere tabi tutulmuştur. Bu araştırmada, futsala özgü test materyali ulaştırarak, geçerlik ve güvenirlik çalışması yapılarak, oyuncu seçiminde, performans değerlendirilmesinde antrenörlere büyük bir katkı verilecektir. Futsalda fiziksel uygunluğu meydana getiren faktörler, anaerobik kapasite, kuvvet, sürat, esneklik, çeviklik, denge ve Koordinasyondur. Bu araştırma için gönüllü olarak sağlıklı (yaş: 22,6±2 ؛ boy: 171±4,6 cm) 30 erkek, Ankaraspor Futsal takımının birinci ve ikinci takımlarının profesyonel futsal oyuncularından oluşmaktadır. Deneklerden elde edilen verilerin analizi için SPSS 17,0 for Windows adlı paket program kullanıldı. Bütün verilerin ortalama ve standart sapmaları bulunduktan sonra, geçerlik ve güvenirlik çalışması kat sayısını elde ederek belirlendi. Sonuç olarak, üç farklı futsal testi, yüksek bir mutlak ve nispi güvenirlik sunmuştur. Ancak yapısal geçerlik, testler arasında farklılık gösterir. Dripling testi, deneyim ve rekabet seviyeleri açısından saha oyuncuları arasındaki farkları mükemmel şekilde belirleyen en hassas ve en özgün test olmuştur. bu testler, futsal oyuncularının performanslarını etkileme amacı taşıyan güç ve kondisyon rejimleri ve/veya müdahaleleri gibi faktörlerin etkilerini incelemek isteyen araştırmacılar için bir uygulama potansiyeline sahiptir.
Özet (Çeviri)
The objective of this research is to make player selection, performance evaluation and form test material by conducting a validity and reliability work in futsal. Dribbling tests and the other measuring assemblies are in the capacity of realizing the aims of the research. The factors that create the physical fitness in futsal are anaerobic capacity, strength, speed, flexibility, agility, balance and coordination. The volunteer subjects of this research are comprised of 30 healthy (age: 22.6±2) male (height: 171±4.6 cm) who are the professional futsal players from Ankaraspor futsal team's first and second teams. A packet program named SPSS 17, 0 for Windows is used for the analysis of the data gathered from the subjects. After the average and standard deviation of all the data has been found, validity and reliability work have been determined by getting their coefficient. As a result, three different futsal tests present a high accuracy and relative reliability. However, constructional validity varies across tests. Dribbling test has been the most sensitive and authentic test that determines the difference between field players in terms of their experience and competition levels perfectly. These tests have a practice potential for researchers who wish to observe the effects of factors such as strength and condition regimes and interventions, which have the aim of affecting the performance of futsal players.