Literatürde bulunan sözsüz iletişim bulgularının ülkemizdeki geçerliliği ve agresyon- empati becerileri ile ilişkisi
Validity of nonverbal communication in turkey population and it's relationship with agression and empathy skilss
- Tez No: 396535
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAMİT HANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada kaynaklarda bulunan ve sözsüz iletişim aracı olarak kullanılan insan yüzünde oluşan evrensel duygu ifadelerinin ülkemizde ölçülerek sanık ve mağdurlarla yapılan adli psikolojik değerlendirmeler için veri tabanı oluşturmak amaçlanmaktadır. Temel olarak 7 adet duygu ifadesi bulunduğu savunulmaktadır. Bunlar mutluluk, üzüntü, korku, kızgınlık, şaşkınlık, iğrenme ve küçümseme olarak belirtilmiştir. Bu bulgulara ek olarak gururun da temel duygu ifadelerinden biri olduğu belirtilmektedir. Bu duygu ifadelerinin evrensel olduğu ve buna kanıt olarak kültürlerarası yapılmış olan çalışmalar sunulmaktadır. Ancak ülkemizde yapılan çalışmalar 10 kişiyle sınırla kalmış olup yeterli sayıya ulaşılamamıştır. Bu araştırmada kaynaklarda bulunan yüz ifadelerinin geçerliliği, araştırmaya katılan 340 kişiye temel duygu ifadelerinin çizimleri gösterilerek ve bu temel duygulara ait yüz ifadelerinin tanınmasına bağlı olarak Türkiye' deki geçerliliği tartışılmıştır. Öte yandan saldırganlık ve empatinin temel duygu ifadelerinin tanınmasında etkili olabileceği düşünülmüş ve kişilerin saldırganlık ve empatik eğiliminin yüz ifadelerinin tanınmasıyla ilişkisi Empatik Eğilim Ölçeği (Dökmen, 1988) ve Buss- Perry Agresyon Ölçeği (Madran, 2012) kullanılarak ölçülmüştür. Araştırmanın sonucuna göre kaynaklarda bulunan yüz ifadelerinin iğrenme, gurur ve korkuya ait yüz ifadelerinin tanınma yüzdesinin düşük olduğu ve temel duygulara ait yüz ifadelerinin tanınmasının empatik eğilim arttıkça yükseldiği ancak saldırganlık arttıkça düştüğü saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Face is the most researched topic in nonverbal communciation literature. Facial expressions are widely used for express basic emotions. It is found that 7 facial expressions are the basic emotions. These basic emotions known as happiness, sadness, fear, anger, suprise, disgust and contempt . Additionally, they argue that proud is the basic emotional expression for human face too (Tracy ve Robins, 2008). There are number of studies that these facial expressions are universal. However, in Turkey population there are not enough data for universal basic emotional expressions. In this study, validity of basic facial expressions measured in Turkey population with survey format which conveys sketches of basic facial expressions. On the other side, relationship with recognizing facial expressions and agression and empathy levels of persons measured with Empathic Tendency Scale (Dökmen, 1988) and Buss- Perry Aggression Questionnaire(Madran, 2012). As a result of this study, in Turkey population, there is low percentage of recognition of disgust, pride and fear. Although, it is found that there is a positive relationship between empathic tendency and recognition of facial expressions and negative relationship between aggression and recognition of facial expressions.