Süt ineklerinde yağ dokusu mobilizasyonu ile puerperal dönem fertilite performansının değerlendirilmesi
Evaluation of fat tissue mobilization and postpartum fertilty performance in dairy cows
- Tez No: 970761
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AFŞİN KÖKER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veteriner Doğum ve Jinekoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, süt sığırlarında doğum öncesi ve sonrası sırt bölgesi yağ kalınlığı (SBYK) değişimlerinin metabolik parametreler, postpartum hastalık insidansı ve fertilite üzerine etkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırma kapsamında primipar (n=120) ve multipar (n=120) Holstein inekler kullanılmış olup, çalışmaya sistemik hastalık ya da fertilite sorunu bulunmayan klinik olarak sağlıklı bireyler dâhil edilmiştir. SBYK ölçümleri doğumdan 60 gün önce (SBYK1), 5 gün önce (SBYK2), doğumdan sonra 21. (SBYK3), 40. (SBYK4) ve 80. (SBYK5) günlerde olmak üzere beş farklı zamanda gerçekleştirildi. Ölçümlerden elde edilen verilere göre, doğum öncesi ve sonrası yağ kalınlığı farkı (∆ SBYK) esas alınarak inekler eşit sayıda dört alt gruba ayrıldı. Bu gruplar primipar Grup 1 (max ∆ SBYK) , Primipar Grup 2 (min ∆ SBYK) , Multipar Grup 1 (max ∆ SBYK) ve Multipar Grup 2 (min ∆ SBYK) olarak isimlendirildi. Kan örnekleri doğuma beş gün kala ve doğumdan beş gün sonra olmak üzere iki farklı zamanda alındı. Kalsiyum, fosfor, magnezyum, BHBA, NEFA, AST, GGT, glukoz, kolesterol, BUN, total protein ve albumin düzeyleri belirlendi. Ayrıca, gebelik oranları ile retensio secundinarum, septik metritis ve ketozis gibi postpartum hastalık insidansları da gruplar bazında değerlendirildi. Bulgular doğrultusunda, Multipar Grup 1 ineklerde postpartum BHBA (0,995 mmol/L) ve NEFA (0,660 mmol/L) düzeylerinde artış; glukoz (48,2 mg/dL) ve kalsiyum (9,15 mg/dL) düzeylerinde azalma saptanmıştır. Primipar Grup 1'de de BHBA (0,891 mmol/L) ve NEFA (0,923 mmol/L) düzeylerinin yüksek olduğu, ayrıca total protein ve GGT düzeylerinin Grup 2'ye göre daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Gebelik oranları, Primipar Grup 1'de %36,6, Multipar Grup 1'de ise %41,6 olarak saptanmış; ilgili Grup 2'lerde bu oranlar sırasıyla %70,0 ve %61,6'ya ulaşmıştır. Retensio secundinarum ve septik metritis oranları yağ kaybı yüksek gruplarda daha fazla görülmüş; ketozis sıklığı özellikle Multipar Grup 1'de %26,0 ile dikkat çekici düzeyde bulunmuştur. Sonuç olarak, doğum öncesi yağ rezerv düzeyinin ve doğum sonrası dönemdeki yağ kaybı miktarının, süt sığırlarında metabolik denge ve reprodüktif performans üzerinde etkili olabileceği düşünülmektedir. Bu doğrultuda, sırt bölgesi yağ kalınlığının düzenli olarak izlenmesi, geçiş dönemi yönetiminde erken risk belirleme aracı olarak değerlendirilebilir. Bu yaklaşımın, metabolik hastalıkların önlenmesi ve fertilite performansının desteklenmesi açısından katkı sağlayabileceği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the effects of pre- and postpartum changes in back fat thickness (BFT) on metabolic parameters, postpartum disease incidence, and fertility in dairy cows. The research included primiparous (n=120) and multiparous (n=120) Holstein cows, all of which were clinically healthy individuals without systemic disease or fertility problems. BFT measurements were performed at five different time points: 60 days before calving (BFT1), 5 days before calving (BFT2), and on days 21 (BFT3), 40 (BFT4), and 80 (BFT5) postpartum. Based on the difference in fat thickness before and after calving (∆BFT), cows were divided into four equal subgroups: Primiparous Group 1 (max ∆ BFT), Primiparous Group 2 (min ∆ BFT), Multiparous Group 1 (max ∆ BFT), and Multiparous Group 2 (min ∆ BFT). Blood samples were collected at two different time points: five days before and five days after calving. Serum levels of calcium, phosphorus, magnesium, BHBA, NEFA, AST, GGT, glucose, cholesterol, BUN, total protein, and albumin were determined. Additionally, pregnancy rates and the incidence of postpartum diseases such as retained placenta, septic metritis, and ketosis were evaluated by group. According to the findings, an increase in postpartum BHBA (0.995 mmol/L) and NEFA (0.660 mmol/L) levels, and a decrease in glucose (48.2 mg/dL) and calcium (9.15 mg/dL) levels were detected in Multiparous Group 1 cows. In Primiparous Group 1, BHBA (0.891 mmol/L) and NEFA (0.923 mmol/L) levels were also high, and total protein and GGT levels were higher compared to Group 2. Pregnancy rates were 36.6% in Primiparous Group 1 and 41.6% in Multiparous Group 1, while these rates reached 70.0% and 61.6%, respectively, in the corresponding Group 2s. The rates of retained placenta and septic metritis were higher in groups with greater fat loss; the incidence of ketosis was particularly notable in Multiparous Group 1 at 26.0%. In conclusion, prepartum fat reserve levels and the amount of fat loss during the postpartum period may influence metabolic balance and reproductive performance in dairy cows. Accordingly, regular monitoring of back fat thickness can be considered an early risk assessment tool in transition period management. This approach is anticipated to contribute to the prevention of metabolic diseases and support reproductive performance.