Erkek ve kastre ankara keçisi oğlaklarında farklı kesim ağırlıklarında besi performansı, kesim, karkas ve bazı et kalite özellikleri
Fattening performance, slaughter and carcass traits and some meat quality traits at different slaughter weights of male and castrated angora goat kids
- Tez No: 396547
- Danışmanlar: PROF. DR. NECMETTİN ÜNAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Erkek ve Kastre Ankara Keçisi Oğlaklarında Farklı Kesim Ağırlıklarında Besi Performansı, Kesim, Karkas ve Bazı Et Kalite Özellikleri Bu araştırma, entansif koşullarda beslenen erkek ve kastre Ankara keçisi oğlaklarında farklı kesim ağırlıklarında besi performansı, kesim, karkas ve bazı et kalitesi özelliklerinin tespit edilmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma, 2013-2014 yılları arasında Hayvancılık Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünde (Lalahan-ANKARA) yürütülmüştür. Araştırmanın hayvan materyalini, tek doğmuş ortalama 15 kg canlı ağırlıkta 48 baş erkek ve 48 baş kastre olmak üzere toplam 96 baş Ankara keçisi oğlak oluşturmuştur. Oğlakların kastrasyonu ortalama 75 günlük yaşta lokal anastezi altında burdizzo pensi ile yapılmıştır. Oğlaklar beside kesif yemle (%16,5 ham protein ve 2680 kcal/kg KM metabolik enerji) ad libitum, kaba yemle (kaba kıyılmış kuru yonca+arpa samanı) ise sınırlı (200 g/gün/baş) beslenmişlerdir. Beside 20, 25 ve 30 kg kesim ağırlıklarında erkek ve kastrelerden 8'er baş oğlak kesilmiş ve besi performansı, kesim, karkas ve bazı et kalitesi özellikleri incelenmiştir. Besi dönemlerinde (besi başı-20; 20-25; 25-30 kg) besi süresi erkeklerde sırasıyla 65,01; 43,69; 40,40, kastrelerde 78,18; 50,77; 46,90 gün; aynı sıra ile GCAA 74,94; 119,15; 142,40 ve 68,79; 105,51; 125,48 g; 1 kg CAATKYM ise 6,07; 5,38; 5,45 ve 6,70; 6,19; 6,03 kg olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Fattening Performance, Slaughter and Carcass Traits and Some Meat Quality Traits at Different Slaughter Weights of Male and Castrated Angora Goat Kids The purposes of this research were to investigate the fattening performance, slaughter and carcass traits and some meat quality of male and castrated Angora goat kids slaughtered at different slaughter weights. Data were collected from 96 kids, 48 male and 48 castrated, born single, approximately live weight of 15 kg. The research was conducted at Lives. Ce. R. I., in Lalahan-Ankara-Turkey, between 2013-2014 years. Castration process was practised by burdizzo pens under local anesthesia at 75 days after birth. Feeding during fattening period was consisted of a concentrate mixture (crude protein 16,50%, 2680 kcal / kg DM Metabolic Energy) available ad libitum and 200 g of roughage (mixture with coarsely chopped alfalfa and barley hay) per kids per day. When kids reach at 20, 25 and 30 kg, 8 kids of each slaughter weight were slaughtered for determining of slaughter, carcass and meat quality traits. The fattening performance data in males and castrated males kids for fattening periods (fattening starting-20; 20-25; 25-30 kg) were 65,02; 42,60; 40,40 and 78,12; 50,68 and 46,35 days in fattening duration; 74,94; 119,15; 142,40 and 68,79; 105,51 and 125,48 g for daily weight gain; 6,07; 5,38; 5,45 and 6,70; 6,19; 6,03 kg concentrate feed intake / 1 kg body weight gain, respectively.