Mesane boynu obstrüksiyonu (hafif ve orta derecede) ve hiperkolesterolemi sonucu gelişen erektil disfonksiyonun altında yatan mekanizmalarının araştırılması
The effect of partial bladder outlet obstruction (PBOO) severity and hypercholesterolemia on erectile function in rats
  1. Tez No: 396552
  2. Yazar: NUR BAYATLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP GÜR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Benign prostat hiperplazi (BPH)' de, genellikle birlikte oluşan erektil disfonksiyon (ED) ve alt üriner sistem inflamasyonu (LUTS), 50 yaş üstü erkeklerde yaygın olarak görülmektedir. Bu ilişkinin en kuvvetli teorilerinden biri, pelvik kaynaklı aterosklerozdur. Bu çalışmada, mesane boynunun ligasyonu ile (4F veya 5F kateter ile) oluşturulan“partial bladder outlet obstruction PBOO”un derecesini ve buna hiperkolesterolemik diet (HCD)'in eklenmesinin ED'ye etkisi araştırılmıştır. Spragua-Dawley erkek sıçanlar (n=96) 6 gruba ayrılmıştır; 1) sham-kontrol 2) PBOO-5F; 3) PBOO-4F; 4) HCD 5) HCD-PBOO-5F ve 6) HCD-PBOO- 4F. HCD grubu yüksek yağlı diyet beslenmişlerdir ve PBOO grubunun 6 hafta süreyle üretraları bağlanmıştır. Erektil yanıtlar, kavernosal sinir uyarımı yoluyla, intrakavernosal basınç (ICP)/ortalama arteriyel basınç (MAP) oranının değerlendirilmesiyle ölçülmüştür. Korpus kavernosum düz kas gevşeme ve kasılma özellikleri organ banyosunda değerlendirilmiştir. Nöronal nitrik oksit sentaz (nNOS), endotel NOS (eNOS), Rho-kinaz (ROCK-II) için immünohistokimyasal boyama yapılmıştır ve doku kollajeni için Masson-Trichome boyama tekniği kullanılmıştır. Mesane ağırlığı, PBOO ve kombine gruplarda dereceli olarak artmış, HCD-PBOO (4F)'te en yüksek değere ulaşmıştır. Korpus kavernosum, kasılma ve gevşeme yanıtları, HCD'li PBOO'ya oranla azalmıştır. Rho-kinaz inhibitörü, Y-27632 (10 mM) fenilefrine ile elde edilen kontraktil yanıtları azaltmıştır. PBOO ve kombine gruplarda daha az nNOS, eNOS, daha yüksek Rho-kinaz ve kollajen lokalizasyonları gözlenmiştir. PBOO, erektil yanıtı düşürerek, daha belirgin ED oluşumuna ve sonuçlarımıza göre; PBOO fonksiyonel ve moleküler değişikliklere, penil dokunun yeniden şekillenmesine, penil dokuda ekstrasellüler kollajen birikimine neden olmaktadır. Aterosklerozun kontrol altına alınması, tedavide faydalı olabilir ve bu LUTS ve ED'nin tedavisi için gelecekte yeni tedavilerin bulunması için katkıda bulunacaktır.
Özet (Çeviri)
Erectile dysfunction (ED) and lower urinary tract symptoms (LUTS) caused by benign prostatic hyperplasia (BPH) are commonly coexist and very prevalent in men aged over 50 years. One of the leading theories of this interrelation is atherosclerosis-induced pelvic injury. We investigated the degree of partial bladder outlet obstruction (PBOO) induced by a ligation (with 5F or 4F catheter [c]) of the bladder neck and the role of atherosclerosis induced by hypercholesterolemic diet (HCD) on erectile function in rats. A total of 96 Sprague-Dawley male rats were divided into 6 groups: 1) Sham-operated; 2) PBOO (5Fc); 3) PBOO (4Fc); 4) HCD 5)HCD-PBOO (5Fc) and 6) HCD-PBOO (4Fc). HCD groups were fed high fat diet and PBOO groups were subjected by ligation of the urethra for 6 wk. Erectile response was measured using cavernosal nerve stimulation by evaluating ratios of intracavernosal pressure (ICP)/mean arterial pressure (MAP). The relaxant and contractile properties of corpus cavernosum smooth muscle (CCSM) strips were evaluated in tissue baths. Immunohistochemical (IHC) staining for neuronal nitric oxide synthase (nNOS), endothelial NOS (eNOS), Rho-activated kinase (ROCK) and collagen deposition was performed. The weight of bladder enhanced gradually in obstructed and combination groups and peaked in HCD-PBOO (4F). Relaxant and contractile responses of CCSM decreased depending on the severity of PBOO with HCD (Table). Rho-kinase inhibitor Y-27632 (10 ìM) inhibited peak and sustained contractile responses to phenylephrine in groups (Table). We found lower nNOS, eNOS, higher Rho-kinase and collagen expressions in PBOO and combined groups. The PBOO caused the more marked ED manifesting by considerable lowering of erectile response and the shift HCD in rats promoted. Our results suggest that the PBOO causes the functional and molecular changes, penile remodeling, accumulation of extracellular collagen in penile tissue, which may become more stressed with the HCD. The management of atherosclerosis may be beneficial in the treatment and continued research are needed for PBOO with HCD and will undoubtedly contribute to the future development of novel therapies for LUTS and ED.