Avrupa borç krizinin seçilmiş ülke örnekleri üzerindeki etkileri
The European debt crisis and effects of the crisis on the country sample
  1. Tez No: 396590
  2. Yazar: MEHMET EMİN TİMURTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEMİL ERARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Amerika Birleşik Devletleri'nde 2008 yılında ortaya çıkan mortgage kökenli finansal kriz, AB ülkelerinde bir borç krizine neden olmuştur. Takip eden yıllar içerisinde AB ülkelerinde ilk olarak Yunanistan'da etkisini göstermeye başlayan kriz, sonrasında çevre ülkeleri de etkisi altına alarak geniş bir bölgeye yayılmıştır. AB ülkelerinde 2009 yılında ortaya çıkan krizin 2015 yılı itibariyle etkileri önemli ölçüde hissedilmeye devam edilmektedir. ABD'de mortgage piyasasında oluşan emlak balonunun patlaması sonucu, küresel piyasalar dalgalanmaya ve güç kaybetmeye başlamıştır. Çok geçmeden krizin etkileri AB içinde yapısal sorunları olan ve kamu kesimi ile özel kesimi yüksek borçlu olan ülkelerde kendisini göstermiştir. AB ülkelerinde ortaya çıkan söz konusu krizin ülkelerin ekonomik yapılarında meydana getirdiği değişmeleri ortaya koymak çalışmanın temel sorunsalı olmuştur. Çalışmada ele alınan Yunanistan, İrlanda, Portekiz, İspanya ve İtalya gibi ülke ekonomilerinin incelenmesi sonucunda, Avrupa borç krizinin temel nedeninin ulusal ekonomilerden kaynaklı yapısal problemler olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the United States in 2008, resulting mortgages which originated the financial crisis has led to a debt crisis in European Union. It first began to show the effects of the crisis in Greece, in European Union in the following years, and peripheral countries showed a large spread after also being taken under the influence. As of 2015, the effects of the crisis which is still occurring in 2009 in European Union is felt considerably. The bursting of the real estate bubble formed in the mortgage market in the United States, has led to the fluctuation and loss of power in global financial markets. Before long, the impact of the crisis showed itself in countries with major problems in the accounts associated with public and private sectors in European Union. This issue was selected to examine the economic results on the EU countries of the debt crisis. Examining the results of countries like Greece, Ireland, Portugal, Spain and Italy, we have reached the conclusion that structural problems in the national economies as the main cause of the crisis in Europe.