Terörist örgütlerin güvenli ortamları ve terörist örgütler ile mücadelede güvenli ortamları hedef alma yaklaşımı: PKK terörist örgütü örneği
Sanctuary of terrorist organizations and countering terrorist organizations with approach of targeting sanctuary: PKK terrorist organization case
- Tez No: 396686
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLAL KARABULUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 474
Özet
Tez çalışması ile terörist örgütlerin“güvenli ortamlarının”neler olduğunun kapsamlı ve analitik bir yaklaşımla tasnif edilerek kavramsallaştırılması, terörist örgütlerin kapasiteleri ile ilişkilerinin ortaya konulması ve bu kapsamda terörist örgütler ile mücadelede 'güvenli ortamları' hedef alma yaklaşımının oluşturulması, nihayetinde söz konusu yaklaşımın PKK terörist örgütüne uygulanarak terörist örgütler ile mücadele stratejileri ve politikaların geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda tezin birinci bölümünde; güvenlik ve terörizm kavramları ele alınarak geçmişten günümüze nasıl bir dönüşüm geçirdiği ortaya konulmuştur. İkinci bölümde ise terörizm çalışmalarında“güvenli ortam”kavramı, terimin kullanımına yönelik eleştiriler ile kavramlaştırılmasına yönelik tartışmalar ortaya konularak terörist örgütlerin güvenli ortamlarına ilişkin yaklaşım geliştirilmiştir. Bu yaklaşımda terörist örgütlerin temel güvenli ortamları olarak bilişsel, fiziki, finansal, siber ve hukuki güvenli ortamları tanımlanmış ve bu güvenli ortamların hangi amaçlar ile nasıl kullanıldıkları ortaya konulmuştur. Terörist örgütlerin güvenli ortamlarını etkileyen faktörler olarak küreselleşme, devletlerin yaklaşım ve durumları ile organize suç faaliyetleri incelenmiştir. Üçüncü bölümde de, terörist örgütlerin organizasyonel ve operasyonel kapasiteleri ile güvenli ortamları arasındaki ilişkiler tartışılmıştır. Dördüncü bölümde; her terörist örgütün güvenli ortamlarının dinamiklerinin farklı olması, zamana göre değişebilmesi ve örgütlerin kapasiteleri üzerine etkilerinin farklı şekillerde olması, her terörist örgüte karşı ayrı mücadele yaklaşımlarının geliştirilmesinin gerekliliği ortaya çıkmıştır. Beşinci bölümde de tez kapsamında geliştirilen yaklaşım, PKK terörist örgütüne uygulanarak güvenli ortamları ile organizasyonel ve operasyonel kapasitesi ile ilişkileri ortaya konulmuş ve güvenli ortamlarının nasıl hedef alınabileceği konusunda önerilerde bulunulmuştur. Tez çalışmasında; terörist örgütlerin güvenli ortamlarının hedef alınmasının örgütlerin hem organizasyonel hem de operasyonel kapasitesinin azaltılması veya sınırlandırılması yönünde etki yarattığı sonucuna ulaşılmıştır. Ancak terörist örgütlerin güvenli ortamlarının hem uluslararası seviyede çeşitli şekillerde ortaya çıkması hem de devletlerin kontrol ve etki alanı dışında gelişmesi, güvenli ortamlarının kaldırılması veya daraltılmasının tek bir devlet tarafından gerçekleştirilmesinin çok zor olacağı ortaya çıkmıştır. Bu nedenle, terörist örgütlerin güvenli ortamlarının nasıl ortadan kaldırılabileceği veya daraltılabileceği konusu hem ulusal hem de uluslararası seviyede kapsamlı, sistematik ve uzun vadeli bir yaklaşım ile ele alınması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to determine sanctuaries of terrorist organizations and to categorize and conceptualize sanctuaries by comprehensive and analytical approach, define relations between capacities of terrorist organizations and sanctuaries, to build approach of targeting sanctuaries as countering terrorist organizations and finally by using this approach, to examine PKK terrorist organization as a case study in order to develop strategies and politics with countering terrorist organizations. In the first chapter of the dissertation the terms of security and terrorism and how these terms have been evolutioned from the past is examined. In the second chapter, it is explained what the term sanctuary in terrorism studies means, critics on the using of the term sanctuary and arguments about conceptualizing sanctuary and then an approach is developed about sanctuaries of terrorist organizations. In this approach, basic sanctuaries of terrorist organizations are determined as cognitive, physical, financial, cyber and legal sanctuaries and how and for what purposes these sanctuaries are used by terrorist organizations. Then it is examined the factors that globalization, approach of states and situation and organized crime affect sanctuaries of terrorist organizations. In third section, it is argued relations between organizational and operational capacity of terrrorist organizations and sanctuary of terrorist organizations. In the fourth section, as regarded dynamics of sanctuaries of terrorist organizations differentiated, changed by time and affecting the capacities of terrorist organizations in different ways, the necessities of countering every terrorist organization by developing different approaches are arisen. In the fifth section, the approach developed in this dissertation is applied to the PKK terrorist organization as a case study and then it is defined the relations between sanctuaries and organizational and operational capacity of the PKK and it is to make suggestions how targeting sanctuaries of the PKK. In this assertation; targeting sanctuaries of terrorist organizations reached the conclusion of reducing or limiting both organizational and operational capacity. Because sanctuaries of terrorist organizations emerge in various forms of both international level and development outside government control, it appeares to be very difficult to be denied or limited sanctuaries of terrorist organizations by a single state. Therefore, the issue of how sanctuary of terrorist organizations could be eliminated or reduced in both national and international level must be addressed with a comprehensive, systematic and long-term approach.