Yabancıların Türkiye'ye girişi ve Türkiye'de ikameti
The entery of foreigners into Turkey and their residence in Turkey
  1. Tez No: 396697
  2. Yazar: VİLDAN SEZİŞLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ÖZBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
“Yabancıların Türkiye'ye Girişi ve Türkiye'de İkameti”isimli tez konusu iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde yabancıların Türkiye'ye girişi, ikinci bölümde yabancıların Türkiye'de ikameti iç hukuk düzenlemeleri ve uluslararası düzenlemeler çerçevesinde incelenmiştir. Tezde yabancıların Türkiye'ye girişi ve Türkiye'de ikametine dair olan düzenlemeleri, ağırlıklı olarak Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu çerçevesinde ele alıp, bu konudaki uluslararası düzenlemeleri ana hatları itibariyle incelemeye çalışmak amaçlanmıştır. Bu kapsamda olmak üzere, yabancıların Türkiye'ye giriş ve Türkiye'de ikameti konularında idarenin sahip olduğu takdir yetkisinin çalışma konumuz açısından ne şekilde gündeme gelebileceğini değerlendirmek de hedeflenmiştir. Tezin sonuç kısmında yapılan incelemelere bağlı olarak varılan sonuçlar ve çözüm önerileri ana hatları ile belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The study called“The Entery of Foreigners into Turkey and Their Residence in Turkey”consists of two chapters. In the first chapter, the entery of foreigners into Turkey, in the second chapter, the residence of foreigners in Turkey have beeen examined in accordance with municipal law and international regulations. In the thesis, it is aimed to deal with regulations about the entery of foreigners into Turkey and residence of them in Turkey predominantly in accorrrrdance with Law on Foreigners and International Protection and try to examine the international regulations about this subject substantially. As in this context, it is also purposed to evaluate administrative discretion about the entery of foreigners into Turkey and their residence in Turkey and in what ways it will come to order in terms of the study subject. In the conclusion chapter of thesis, the findings reached by examination that has been made and resolution suggestions have been determined substantially.