Konaklama işletmelerinde web tabanlı pazarlama: Kapadokya bölgesinde bulunan konaklama işletmelerinde e-posta yönetimi üzerine bir uygulama
Web based marketing in lodging enterprises: An application on e-mail management in lodging enterprises in Cappadocia region
  1. Tez No: 396713
  2. Yazar: SEZER KARASAKAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN GÜLLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışma, Kapadokya bölgesinde bulunan Kayseri ve Nevşehir illerinde faaliyet gösteren konaklama işletmelerinin web tabanlı pazarlama araçlarından biri olan e-postayı kullanım düzeylerini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Bu tez çalışmasında, konaklama işletmelerine gizli müşteri çalışması adı altında e-posta gönderilerek ileri bir tarih için müsaitlik ve verilen hizmetlerle ilgili sorular sorulmuşur. Otel işletmelerinin bulundukları bölgeye, yıldızına ve büyüklüğüne göre verdikleri cevaplar arasında ilişki kurulmuştur. Türkçe ve İngilizce e-postalara ait hız, biçim ve içerik değişkenleri analiz edilmiş ve iki grup arasındaki farklılıklar test edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre; otel işletmelerinin oda sayısı arttıkça e-postaya cevap vermelerinde düşüş olduğu görülmüştür. Otel yıldızı ve biçim arasında ise pozitif bir ilişki olduğu, dolayısıyla otellerin yıldız sayıları arttıkça e-postalara biçimsel olarak daha önem verdikleri ortaya çıkmıştır. Ayrıca otel işletmelerinin Türkçe gönderilen e-postalara İngilizce e-postalara oranla biçimsel olarak daha fazla önem gösterdikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to research use of e-mails, a means of web- based marketing in Nevsehir and Kayseri- based enterprises in Cappadocia region. In this dissertation, e-mail sent to the hotels and asked for availablity for a spesific date in the future and services they provide to rate response time and information depth, which is defined as a mystery guest study. Answers have been corelated by hotel size, classification (star rating) and location of the hotels. Speed, form and content variables of Turkish and English e-mails have been analyzed and differences between two groups have been tested. Findings revealed that, as the number of the rooms increases, there has been a decline in responding e-mails. And a positive corelation has been identified between forms of responses and stars, so as the numbers of the stars increase hotels pay more importance to form of e-mail. Additionally, hotels pay more attention to Turkish e-mails than English ones in terms of form.