Konaklama endüstrisi elektronik dağıtım kanallarının fonksiyonları ve pazarlama faaliyetleri üzerine bir uygulama
Electronic distribution systems in accomodation industry and an application with marketing activity
  1. Tez No: 477090
  2. Yazar: HÜLYA BAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YONCA TOMAÇ TUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Turizm ve seyahat kavramları birbirine karıştırıldığından her seyahat turizm olarak görülebilmektedir. Ancak insanlar iş, aile ziyareti veya farklı nedenler ile seyahat edebilmekte ve bu seyahatler turizm içerisinde değerlendirilmemektedir. Bu kavramı daha iyi anlayabilmek adına temel kavramlar kısmında turizm olgusu, konaklama işletmeleri gelişimi ve dağıtım kanallarının önemi anlatılmıştır.“Değişmeyen tek şey değişimin kendisidir”sözü turizmde değişen misafir beklentilerinden ve sunduğu hizmet çeşitliliğinden dağıtım kanallarına kadar turizmin her alanında gözlemlenmektedir. Bu değişimin başlıca sebebi bilgi teknolojilerinin takip edilemez hızlı gelişimidir. Turizm, bilgi teknolojileri alanında gelişmelerden en çok etkilenen sektörlerden biri olarak pazar kavramı genişlemiştir. Konaklama işletmeleri, hizmet sektörü pazarlamasında olan stoklanamaz özelliğinden ve sabit maliyetlerin yüksek olmasından dolayı talep dalgalanmalarından anında etkilenmektedir. Bu sebeple havayolu şirketlerinde kullanılan gelir yönetimi prensipleri konaklama işletmelerinde de kullanılmaya başlanmıştır. Artan rekabetten ötürü konaklama işletmeleri gelir yönetimi sistemlerini kullanarak gelirlerini artırmayı amaçlamaktadır. Gelir yönetimi, küresel dağıtım kanalları içerisinde yer alan çevrimiçi kanallarda aktif şekilde yer almanın gerekliliğini ortaya çıkarmıştır. Tezin birinci bölümünde konuya genel giriş yapılmış ve bu sürece nasıl gelindiği açıklanmıştır. İkinci bölümde ise turizm kavramları, konaklama işletmeleri tanımları, tarihsel gelişimleri ile dağıtım kanalları ve fonksiyonları anlatılmıştır. Üçüncü bölümde ise beş yıldızlı bir otelin pazarlama faaliyetleri üzerine uygulama yapılmıştır. Anahtar Kelimeler : Turizm, Elektronik Dağıtım Kanalları, OTA, B2B, B2C Tarih : Eylül 2017
Özet (Çeviri)
Each journey can be mentioned as Tourism mistakenly, as“Tourism”is always confused with“journey”. In other words, people can have a business trip or Travel to visit their families, or just Travel for any other purposes. These kinds of journeys cannot be called as“Tourism”, though. To clarify this concept in a better way; the concept of Tourism, the development and importance of accommodation management are explained in the part of“Basic concepts”.“The only thing constant is change”the famous quote of Heraclitus can be observed in all parts of tourism, that is to say, from the variability of guests' expectations, the diversity of service types to distribution systems. The major reason of this change is the rapid progress of Information Technologies (IT). As tourism is one of the most considerably. Accommodation managements are directly affected by the demand volatility due to the fact that the incapability of hospitality marketing to stock and high fixed costs. Hence, the revenue management system, mostly used by airway companies, is started to be used for accommodation managements as well. Accommodation managements aim to increase their revenues by using this system because of the rise of competition. Revenue Management System has showed us the necessity of active participation in online channels in global distribution system. In the first part of the thesis, the progress of the necessity of RM is explained with a common prolog. Tourism concepts, the definitions and the historical development of accommodation managements, distribution systems and types are all explained in the second part. In the third part, an application with marketing activty. Key Words : Tourism, Electronic Distribution Systems, OTA, B2B, B2C Date : September 2017