Örfî hukukun mahiyeti ve Osmanlı ceza tatbikatı yönünden incelenmesi
Nature of the urf and reviewing in terms of Ottoman punishment applications
  1. Tez No: 396751
  2. Yazar: ALPASLAN BALCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H. YUNUS APAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Hukuk Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmada örfî hukukun mahiyeti siyâset-i şer'iyye düşüncesinden istifade edilerek izah edilip örfî hukukun şeriat karşısındaki konumu belirlenmeye çalışıldı. Bunun yanında Osmanlı ceza uygulamasında şeriata aykırı olduğu iddia edilen bazı uygulamaların hukukî tahlili yapılarak teoride ulaşılan sonuçların sıhhati Osmanlı ceza uygulaması cihetinden kontrol edildi. Bu çerçevede tez çalışması giriş, iki bölüm ve sonuçtan oluştu. Giriş bölümünde tezin amacı, konusu ve önemi belirtilip, konu ile ilgili Türkçe literatürün değerlendirmesi yapıldı. Birinci bölümde örfî hukuk ile siyâset-i şer'iyye arasındaki münasebet belirlenip, yakın anlam ilişkilerine istinaden siyâset-i şer'iyyenin unsurları izah edildi. Daha sonra siyâset-i şer'iyyenin küllî amacı olan nizâm-ı âlem kavramı tarif edilerek, teorik olarak örfî hukukun mahiyeti belirlenmeye çalışıldı. İkinci bölümde kanunâmelerde yer alan ve şeriata aykırı olduğu iddia edilen bazı cezaların hukukî tahlili yapıldı. Bu bağlamda İslâm ceza hukukundaki suç tasnifi nakledildikten sonra kardeş katli, işkence uygulaması, zina ve livataya müteallik kanunnâme maddeleri ile para cezaları incelendi. Sonuç bölümünde ise örfî hukuk ile ilgili teori ve pratikte ulaşılan sonuçlar özetlenerek ifade edilmeye çalışıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, the nature of the urf is explained through the use of siyâsah shar'îyah and the urf is compared to sharî'ah. In addition, some applications of Ottoman punishments that are considered to be against the shairah are examined judicially, and the accuracy of theoretical results are discussed in comparison to Ottoman punishment applications. The thesis is composed of an introduction, two main chapters and a conclusion. The introduction includes the objective, subject, the significance of the subject and the research of the related Turkish literature. In the first chapter, the realation between the urf and the siyâsah shar'îyah is determined and by the use of similarities, elements of siyâsah shar'îyah are explained. Furthermore, the concept of order of the world (nizâm-ı âlem), which is the whole purpose of siyâsah shar'îyah is described and the nature of the urf is determined theoretically. the second chapter contains the analysis of some punishments that are said to be in qanunnames and still against the sharî'ah. In this context, after the explanation of crime classification in Islamic criminal law, qanunname entries related to execution of one's own brothers, torture, fornication and sodomy and fines are examined. In the conclusion, both theoretical and practical findings on the urf are summarized.