Irak ve Semerkant Hanefi usulcülerinin nesih anlayışı (Cessâs ve Semerkandî özelinde)
The abrogation (naskh) understanding of the Hanafi methodists of Iraq and Samarqandī (Specific to Jessas and Samarqandî)
- Tez No: 687863
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ÜMÜTLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: İslami İlimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Fıkıh usulü telifinde fukahâ ve mütekellimîn olmak üzere iki metodun olduğu, genelde ilk metodu Hanefî âlimleri, ikinci metodu ise diğer üç mezhep âlimlerinin kullandığı bilinmektedir. Bunun yanında sonraki dönemlerde iki metodun karışımından ibaret olan memzûc metot ortaya çıkmıştır. Fukahâ metodunu benimseyen Hanefî mezhebinin bünyesinde Irak ve Semerkant ekolü olmak üzere iki ekolün bulunduğu bilinmektedir. Irak ekolü önderlerinden Kerhî ve öğrencisi Cessâs; Semerkant ekolü önderlerinden ise Mâtürîdî ile Alâüddîn Semerkandî'yi zikretmek mümkündür. Çalışmamızda ilk asırlardan itibaren tartışma konusu olan nesih konusunu söz konusu iki ekol arasında mukayeseli bir şekilde ele alınmıştır. İki ekolün bazı âlimlerinin eserlerinin günümüze ulaşmaması ve iki ekolün âlimlerinin düşüncelerinin bir teze sığdırılmasının zorluğu yapacağımız çalışmanın konusunun daraltılmasını gerektirmiştir. Kerhî ile Mâtürîdî'nin fıkıh usulüne dair eserlerinin günümüze ulaşmaması ve bu iki âlimin görüşlerinin büyük oranda kendilerinin çizgilerinde yol alan Cessâs ile Semerkandî'den bize nakledildiğinden, çalışmamız, Cessâs ile Semerkandî özelinde ele alınmıştır. Neshin mahiyeti, anlamı, şartları ve pratikte hangi hükümlerin nesh olup olmadığı tartışmaları ilk asırlardan beri güncelliğini korumaktadır. Genel olarak Cessâs'ın el- Fuṣûl fi'l-uṣûl eseri ile Semerkandî'nin Mîzânü'l-uṣûl fî netâʾici'l-ʿuḳūl eserinin esas alındığı bu çalışmada, her iki âlimin nesih konusundaki yaklaşımları, konu bağlamında teorik açıdan benzeşen ve ayrışan noktalar tespit edilemeye ve değerlendirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the writing of the usūl al-fiqh it is known that there are two methods: fuqahā and mutakallimīn. The first method is generally used by Hanafī scholars and the second method is used by the scholars of the other three sectarians. Besides, the mamzūc method (the tarīqah al-cem`), which consisted of a mixture of two methods, emerged in the late periods. It is known that there are two schools within the Hanafī sectarian, which adopts the fuqahā method, namely schools of Iraq and schools of Samarqand. Karkhī and his student Jassas one of the leaders of the Iraq school; It is possible to mention Maturidi and Alauddin al-Samarqandī, who are among the leaders of the Samarqand school. In our study, the subject of abrogation (naskh), which has been discussed since the first centuries in a comparative way between the two schools in question. The fact that the works of some scholars of the two schools do not reach until today and the difficulty of researching the thoughts of scholars in a thesis has led us to the narrow the subject of the study. The works of Karkhī and Maturidi on the method of fiqh do not reach until today and the views of these two scholars were mostly transmitted to us from Jassas and Samarqandī, who followed their own lines, our study has been handled in the context of Jassas and Samarqandī. Discussions about the nature, meaning, conditions of abrogation and which provisions are abrogated or not in practice have been up to date since the first centuries. In this study, which is based on Jassas's al-Fuṣûl fî al-uṣûl and Semerqandī's Mizan al- usul fi nata 'ij al-'Uqul it has been studied to determine the similar and divergent points in the thoughts and methods of the concepts of abrogation between the two scholars.