1924 - 1949 yılları arasında din eğitimine yönelik yayınlanmış eserlerin değerlendirilmesi
Evaluation of the books published between 1924 - 1949 concerning religious education
  1. Tez No: 396831
  2. Yazar: KAMİL ÇOŞTU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FARUK BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 444
Özet
1924 yılında kabul edilen Tevhîd-i Tedrîsât ile birlikte Türk eğitim sistemi köklü bir değişim geçirmiştir. Bu kanunda din eğitimi-öğretimine yönelik de önemli maddeler yer almıştır. İlgili kanun sonrasında yapılan değişikliklerle din dersi kademeli olarak okullardan kaldırılmıştır. Kurumsal din eğitimi-öğretimi alanında yaşanılan gelişme, bu alandaki neşriyatçılığı derinden etkilemiştir. 1931 yılında kabul edilen Matbuat Kanunu da dinî içerikli yayınları olumsuz etkileyen bir diğer düzenlemedir. Bu kanun sonrasında din ve din eğitimine yönelik çeşitli yayınlar ilgisiz bir madde öne sürülerek yasaklanmıştır. Din derslerinin yapıldığı yıllar olan 1924-1930 arasında din eğitimi-öğretimine yönelik yayınlar daha çok resmî kurumlar tarafından neşredilmiştir. 1930-1949 arasında ise, bu alana yönelik yayınlar, resmî kurumlarca değil, daha çok bazı şahısların özel gayretleri ile hazırlanmıştır. Din eğitimi-öğretimine yönelik yayın ihtiyacının farkında olan Diyanet İşleri Başkanlığı, ilgili alanda 1930 öncesinde olduğu gibi sonrasında da önemli eserler yayımlamıştır. Kurumun neşrettiği yayınlar arasında Ahmet Hamdi Akseki'nin eserleri en önemli neşriyatlardandır.
Özet (Çeviri)
With acceptance of The Law of Unification of Education in 1924, Turkish education system has changed drastically. In this law there were significant articles about education and teaching. After the law, religion lessons were gradually removed from school curriculums. This particular change about formal religious education and teaching has also affected publications on the matter. The Law Governing The Press, which was accepted in 1931, was also a change that had negative impacts on religious publications. After the law, various publications on religions and religious education had been banned by use of an irrelevant article. The period in between 1924-1930 was the time religious lessons were given in schools, and in these years publications aimed for religious education and teaching were done by official institutions. In between 1930-1949, the publications on religious education done by not an official institution, but with special efforts of some individuals. The Department of Religious Affairs was also aware of the need for publications on religious education, thus they made significant publications before and after 1930. Books of Ahmet Hamdi Akseki were among the most significant publications done by the institution.