2000 - 2012 döneminde Türkiye'de yoksulluk ve gelir dağılımındaki eşitsizlik sorunsalı
The problem of poverty and inequality in income distribution in Turkey during 2000 - 2012
  1. Tez No: 396855
  2. Yazar: HAZAL ÇINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUAT OKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Son yıllarda kalkınma sürecinin en önemli maddelerinden biri olan yoksulluk ve gelir dağılımındaki eşitsizlik sorunsalı tüm Dünyayı ilgilendiren global bir sorun haline gelmiştir. Yoksulluğun ölçülmesi, incelenmesi ve asgari düzeye indirilmesi için uygulamaya konulan politikalar bu çalışmanın ana konusunu oluşturmaktadır. Bu çalışmada, gelir eşitsizliği ve yoksulluk olgusu ekonomik, sosyolojik, antropolojik açıdan ele alınarak, Dünya'daki ve Türkiye'deki yoksulluk ve gelir dağılımının boyutları incelenmiştir. Çalışma, literatürde daha önce yayınlanmış tezler 2000-2012 dönemini ayrıntılı olarak incelemediğinden önemlidir. Çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde yoksulluğun tanımı, ölçüm yöntemleri ve nedenleri incelenmiştir. İkinci bölümde, az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin yoksulluk göstergeleri detaylı olarak incelenerek; yoksulluğun artmasındaki en önemli nedenlerin biri olan küresellik olgusu üzerinde durulmuştur. Üçüncü ve son bölümde ise, Türkiye'nin yoksulluk göstergeleri TUIK ve İnsani Kalkınma Endeksi verilerinden yararlanarak incelenmiş ve yıllar arasında karşılaştırma yapılmıştır. Ek olarak, Türkiye'nin yoksullukla mücadele politikaları özetlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, poverty and inequality in income distribution have became essential problem for the worlds countries. The main subject of the thesis is measuring poverty, studying poverty and the policies implemented to minimize of poverty. Firstly, income inequality and poverty phenomenon of economics, sociological and anthropological are approached. Hereafter, the dimensions of poverty and income inequality in the World and in Turkey were examined. The study is important because of the fact that studies published have not examine in detail the issue of poverty during 2000-2012. The study consist of three main sections. In the first part, definition, measurement methods and results of poverty were examined. Poverty indicators of underdeveloped ans developing countries examined in the second part of study. Besides, were focused on the globalization phenomenon which is one of the major reason for increasing in poverty. In the three and end part of study, poverty indicators examined with utilizing TURKSTAT and Human Developmeny Index datas and comparised between the years with these data. Additionally, Turkey's poverty alleviation policies summarised.