The examination of the relations of personal resources, task significance, trust in supervisor and person - job fit with perceived work engagement: A research study in a sample of employees working in local and multinational organizations
Bireysel kaynaklar, işin anlamlılığı, amire güven ve birey - iş uyumluluğunun algılanan çalışmaya tutkunluk ile ilişkilerinin incelenmesi: Yerli ve yabancı organizasyon çalışanları üzerinde bir araştırma
  1. Tez No: 396877
  2. Yazar: HASAN DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: DR. SEÇİL BAL TAŞTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Örgütsel Davranış Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada, öz-yeterlilik, dayanıklılık, görev anlamlılığı, kişi-iş uyumu ve amire güven değişkenlerinin çalışmaya tutkunluk değişkeni üzerindeki rolünün incelenmesi amaçlanmaktadır. Sorunsal ise hangi değişkenlerin çalışmaya tutkunluk değişkeniyle pozitif bir ilişkiye sahip olacağı konusundadır. İstatistiksel sonuçlara ulaşmak amacıyla, çalışma verileri yerel ve uluslararsı şirketlerde ve farklı sektörlerde görev alan çalışanlara kişisel ve mesleki algılarının yanısıra amirlerinin tutumu ve güvenilirliğine ilişkin anketler toplanmıştır. Bunlara ek olarak; cinsiyet, kademe, yaş, şirket tecrübesi, toplam iş hayatı tecrübesi, yerel veya uluslarası şirketlerde görev alma ve eğitim durumu dikkate alınmıştır. Çalışmanın örneklemi farklı sektörlerde bulunan yerel ve uluslarası şirketlerde çalışmakta olan ve aynı zamanda İstanbul Üniversitesi ve Marmara Üniversitesi'nde tezsiz yüksek lisans veya MBA eğitimlerine devam etmekte olan 265 denekten oluşmaktadır. Çalışma verileri SPSS 20.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Bu bağlamda, yukarıda adı geçen her bir bağımsız değişkenin, çalışmaya tutkunluk değişkeninin alt boyutlarına pozitif katkıda bulunduğu tespit edilmiştir. Çalışma bulguları ayrıca dayanıklılık dışındaki tüm bağımsız değişkenlerin, çoklu regresyon analizi yapmak üzere analize birlikte dahil edildiğinde çalışmaya tutkunluk değişkenine pozitif katkı sağladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the role of self-efficacy, resilience, task significance, person-job fit and trust in supervisor on work engagement. The research question is what variables have positive relationship with work engagement. In order to reach statistical results for this research, the data is collected by applying questionnaires to employees about their personal and occupational perception as well as supervisor's attitude and trustworthiness in addition to the employees' work engagement. In addition to these; demographic variables like gender, tenure, age, organization experience, total work experience, working in a local or multinational organization and education levels are also taken into consideration. The sample of the research consists of 265 employees who work in multinational organizations and local organizations from different sectors and continuing their master education in Marmara and Istanbul Universities. The analyses are conducted by using SPSS 20.0 program (The Statistical Package for Social Sciences). In this relationship, each of the independent variables mentioned above has positive significant contribution to work engagement. The findings also suggest that all the independent variables except resilience when included in analysis together to conduct multiple regression appeared to have positive contribution to work engagement.