Mechûl râvî ve rivâyetinin hükmü
Unknown (majhul) transmitter and decision of his traditions
  1. Tez No: 396879
  2. Yazar: NURULLAH KAĞIT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AKYÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Hadislerin sıhhatini tespit ağırlıklı olarak isnâd merkezli olmuştur. İsnâd kritiğindeki en temel iki unsur ise adâlet ve zabttır. Rivâyet edilen hadislerin sıhhat durumu râvîlerinin adâlet ve zabt sıfatlarına ne derece sahip olduğuyla paralel olmuş, bu sıfatları zedeleyen kusurlar cerh-ta`dîl ilminde yeterliliği olan âlimlerce zaman zaman dile getirilmiş ve söz konusu kusurları hâiz olduğu tespît edilen râvîler cerhedilerek rivâyetleri sahihlik mertebesini kaybetmiştir. Bu kusurlardan birisi de cehâletü'r-râvî diye ifade edilen, râvînin hadis rivâyetinde meşhûr olmaması ve bu nedenle adâlet durumunun mechûliyet arz etmesidir. Bu vasıftaki bir râvî mechûl olarak anılmış ve rivâyetinin hükmü hususunda farklı görüşler ileri sürülmüştür. Çalışmamızda meselenin daha çok teknik boyutu ele alınmış, muhaddisler ve Hanefî usûlcülere göre mechûl râvînin kavramsal çerçevesi ve rivâyetinin hükmü tespît edilerek bazı âlimler tarafından Hanefîlere nisbet edilen 'mechûl râvînin rivâyetinin mutlak anlamda makbûl olduğu' şeklindeki nisbetin doğru olup olmadığının tespîti yapılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Confirming the authenticity (sihha) of ahādith has been mostly isnād-centered. Two primary elements of the critique of isnād are 'adālah and dhabt. The authenticity of narrated ahādith has been paralel with rāwīs' level of 'adālah and dhabt, defects that harm these attributes were uttered by competent scholars in sciences of jarh and ta'dīl, and rāwīs' determined as having subject defects were refuted and their riwāyāt lost the rank of being sahīh. On of those defects is called jahālah al-rāwī, namely of not being famous in hadith narration and because of that reason becoming his state of 'adālah as majhūl. These rāwīs were called as majhūl (unknown) as well and there were various opinions regarding their riwāyāt's position. In this study, mostly the technical dimension of the question is addressed, conceptual boundaries of unknown transmitter (majhūl) and the state of his riwāyah is located according to muhaddithūn and scholars of Hanafid usūl. By means of this, the statement that 'traditions of majhūl al-rāwī is certainly acceptable' is tried to be confirmed if this acceptation is correct or not.