Contemporary educational values of Teachers' Academy Foundation and their transmission to teaching practices in Turkey
Öğretmen Akademisi Vakfı'nın çağdaş eğitim değerleri ve Türkiye'deki öğretme uygulamalarına aktarımı
  1. Tez No: 396906
  2. Yazar: MEHMET ÇAĞATAY BABACAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA NEVRA SEGGİE, PROF. DR. YASEMİN BAYYURT KERESTECİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu çalışma eğitimin tanımı, önemi, amaçları üzerine durmakta ve eğitim kavramı kapsamında öne çıkan değerleri tespit etmeyi hedeflemektedir. Bu çerçevede eğitim tartışmaları içinde mutlaka yer alan öğrenme kavramına da değinilmekte buradan yetişkin eğitimi ve yetişkin öğrenmesi tartışmalarına geçilmektedir. İlerleyen bölümlerde farklı yetişkin öğrenme modellerine değinilmekte ve bunu takiben eğitimde yeni değerler incelemesine geçilmektedir. Bu çerçevede öğrenme ve öğretme kavramları kapsamında yeni bakış açıları vurgulanmakta ve yeni değerlerin incelemesi yapılmaktadır. Yeni değerlerin ayrılmaz bir parçası olarak, okul yöneticilerinin okullarda ve öğretmenlerin sınıflarında gerekleştirecekleri liderliğin sözkonusu yeni değerlerin uygulamaya geçirilmesinde taşıdığı önem vurgulanmaktadır. Yine aynı çerçevede, yeni nesil idareci ve öğretmenlerin sahip olmaları beklenen niteliklere de değinilmektedir. Çalışmada sivil toplum örgütü tanımları ve bu örgütlerin fonksiyonları incelenmekte ve eğitim alanında faaliyet gösteren sivil toplum örgütlerinden örnekler verilmektedir. Bu alanda öne çıkan değerlere değinildikten sonra eğitim alanında bahsedilen yeni değerlerin uygulamaya geçirilmesinde sivil toplum örgütlerinin ne gibi katkıları olabileceği tartışılmaktadır. Metodoloji bölümünde vaka olarak Öğretmen Akademisi Vakfı (ÖRAV) incelenmiş ve bu çerçevede 3 grup katılımcıyla yapılan görüşmelerde elde edilen veriler içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Çalışma içinde ÖRAV faaliyetleri ve programların dizaynı ve görev yapan eğitmenler hakkında bilgiler yer almaktadır. Yapılan görüşmelerde iki araştırma sorusu çerçevesinde ÖRAV faaliyetleri hakkında bilgi edinilmeye ve bu faaliyetler içinde öne çıkan değerler tespit edilmeye çalışılmıştır. Çalışma bulgularında katılımcıların cevapları çerçevesinde öne çıkan değerler ve gruplar arasında karşılaştırmalar yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
This study concentrates on the definition, importance and purposes of education and aims to determine the values standing out within the scope of education concept. Concept of learning which mostly takes place within discussions of education is also mentioned and then the discussion moves to adult education and adult learning. Different models of adult learning are mentioned in the study and then the discussion moves to a study of new values in education. In this regard, new perspectives within the scope of the concepts of teaching and learning are emphasized and an analysis of the new values is made. The importance of the leadership the school administrators will execute at schools and teachers will make in the classrooms is emphasized as an integral part of those new values. The qualities that the new generation of administrators and teachers are expected to have are also mentioned in this context. Definitions of non-governmental organizations (NGOs) and the functions of NGOs are analyzed in the study and examples from the NGOs in the field of education are given. After mentioning the leading values in this field, what kind of contributions the NGOs can provide in the implementation of those new values are discussed. Teachers' Academy Foundation (TAF) is studied in methodology chapter and the data obtained from the interviews with three groups of participants are analyzed through the method of content analysis. The information about TAF activities, design of the programs and the trainers is involved in the study. In the interviews I have tried to obtain information about TAF activities and to determine the values standing out in those activities within the scope of two research questions. In the findings of the study, the values standing out from participants' answers and the comparisons among different groups of participants take place.