The founding of the İzmir Museum: A preliminary narrative based on Aziz Ogan's Archive
İzmir Müzesi'nin Kuruluşu: Aziz Ogan Arşivine dayanan başlangıç öyküsü
- Tez No: 396907
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH AHMET ERSOY
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Müzecilik, Sanat Tarihi, Tarih, Museology, Art History, History
 - Yıl: 2015
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 278
Özet
Müzeler her zaman için kimlik inşasının önemli bir parçası olmuştur. Birinci Dünya Savaşı sonrasında, ulus devletlerin inşası sırasında müzeler milli kimliğin inşasında fonksiyonel olarak kullanılmıştır. Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk yıllarında müzeler devletin toplumu millileştirme ve homojenleştirme gündeminde önemli bir role sahip olmuştur. İzmir Osmanlı İmparatorluğu'nun önemli kozmopolit merkezlerinden biriydi. Savaş ve takip eden yangın şehrin hem demografik hem de kentsel karakterini dönüştürdü. İzmir Arkeoloji Müzesi bu dönüştürülen şehirde oluşturuldu. Bu çalışma İzmir Arkeoloji Müzesi'nin kuruluşunu, şehrin dönüşmesi ve millileşmesiyle müzenin rolünün ilişkisini açıklamayı amaçlamaktadır
Özet (Çeviri)
Museums are always very significant elements in construction of identity. During the formation of the nation-states after World War I museums were used very functionally in making of national identity. During the early years of the Republican Turkey museum had a significant role in the state's agenda of homogenizing and nationalizing the society. İzmir was one of the cosmopolitan centers of Ottoman Empire. The war and the following fire transformed both the demographic and urban character of the city. İzmir Archeology Museum was constituted in this transformed city. This study aims to explore the founding of İzmir Archeology Museum, the relation between museum's role and significance and the transformation and nationalization of the city.