Günümüz fakihlerinden mehmet savaş ve fıkıh anlayışı
As an contemporary faqih mehmet savaş and his understanding of fiqh
  1. Tez No: 573964
  2. Yazar: MURAT LİV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL BOYNUKALIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Mehmet Savaş, son zamanlarda ülkemizin İslami ilimler alanında yetişmiş en önemli ilim adamlarından biridir. Başta fıkıh olmak üzere, birçok İslami ilim alanında kendini geliştirmiş ve bu alanlarda söz sahibi olacak donanıma sahip olmuştur. Suriye'de aldığı klasik medrese eğitimi ve ilahiyat fakültesi eğitiminden sonra Türkiye'ye dönerek Diyanet İşleri Başkanlığı Haseki Eğitim Merkezinde fıkıh hocası olarak göreve başlamıştır. Halen emekli eğitim görevlisi vasfıyla derslere devam ettiği bu kurumda yüzlerce vaiz, müftü ve akademisyen yetiştirmiştir.“Hocaların hocası”olarak anılan Mehmet Savaş Türkiye'de fıkıh alanında otorite kabul edilmiştir. Bu çalışmada, ülkemizin önemli değerlerinden olan Mehmet Savaş'ı tanıtmak, fıkıh anlayışını tespit etmek ve sahip olduğu birikimin örnek olabilecek bir kısmını sonraki nesillere aktarmak hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Mehmet Savaş is one of the most crucial scholars of our country in the field of Islamic studies. He has developed himself in all Islamic studies, particularly in Islamic jurisprudence“fiqh”and has equipped himself to have a say in every field. Following the classical madrasah education and graduation from the Faculty of Theology in Syria, he returned to Turkey and began his career as a fiqh teacher in Presidency of Religious Affairs Haseki Education Center. He has trained hundreds of preachers, Islamic jurists“mufti”and members of academy in this institution where he still continues his classes as a retired instructor. Considered as the teacher of teachers, Mehmet Savaş has been recognized as an authority on Islamic law in Turkey. In this study, it is aimed to introduce Mehmet Savaş, one of the important values of our country, to see his understanding of fiqh and to transfer an exemplary portion of his experience to the next generations.