Living waste: Making a life in wasted spaces
Çöpü yaşamak: Çöplüklerde hayat oluşturmak
- Tez No: 396909
- Danışmanlar: PROF. DR. NÜKHET SİRMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu tezin amacı, yerinden edilmiş Kürtlerin, Türkiye'nin batı illerine zorla gönderildikten sonra nasıl bir yaşam kurduklarının bir saha çalışması üzerinden izini sürmektir. Araştıma, ülke içinde yerinden edilmiş ve İstanbul Tarbaşı'nda çöp toplayıcısı olmuş Kürtlerle yapılmıştır ve onların çalışma süreçlerini, yaşam pratiklerini, politikleşme şekillerini, entelektüel ve estetik deneyimlerini temel araştırma konusu olarak belirler. Amaç, informal bir mekan olan Tarlabaşı'nda bir hayatın nasıl oluşturulduğunu anlamaya çalışmak olduğu için mekanı, zamanı, çalışma sürecindeki pratiklerini, politik pratiklerini, yazılarını ve entellektüel ürünlerini ve sanat ve estetik üretimlerini nasıl oluşturduklarına tanıklık ediyorum. Tezimin iddiası, Tarlabaşı'nın enformal mekanının, modern devlet zemini dışında bir özerklik mekanı haline gelerek, ülke içinde yerinden edilmiş Kürtler için fırsatlar sunduğudur. Kasıtlı olarak ortaya çıkan politik amaçlar ve devlet gücünü hedef alan gündemler olmamasına rağmen, bu tür bir özerklik durumunda bulunmak, aynı zamanda, yaşam alanı oluşturmak için sürekli olarak devlet gücünü aşan pratikler üretilmesini sağlar. Hayatın kendisi sadece (devletin sağladığı kolaylıkları kaçak/kanunsuz olarak elde ederek) devlet gücünü değil, aynı zamanda sermaye piyasası ilişkilerini, modern şehir yaşamının yerleşmiş kurallılığını ve şehrin düzenlenmiş zaman ve mekanını sürekli ihlal eden pratikleri kapsar. Ayrıca, bu tezde, çöp toplayıcılarının dünyayı nasıl kavradığı ve duyumsadığını, ve yaygın, yapılandırılmış, hegemonik türden bir mantıksallığı nasıl ayırt ettiklerini ortaya koymak istiyorum. Bu tez, ülke içinde yerinden edilmiş çöp toplayıcısı Kürtlerin, geçerli, yapılandırılmış ve kurallara uygun (formal, kurulu ve normatif) olandan nasıl kaçtığını anlamak için bir teşebbüstür.
Özet (Çeviri)
This thesis traces a case of how internally displaced Kurds make a life after being forced to migrate to the cities of western Turkey. The research was conducted with internally displaced Kurdish waste pickers living in the Tarlabaşı district of İstanbul and takes their working processes, their life practices, politics, intellectuality and aesthetics as a significant research framework. Since the aim is the making of a life in the informal space of Tarlabaşı, I examine how they produce space, time, and practices through their labor process, political practices, writings and intellectual, artistic and aesthetic products. My thesis argument is that the informal space of Tarlabaşı provides opportunities for internally displaced Kurds to make a life outside of modern state grounds, i.e. in a space of autonomy. Existing in this autonomous space produces practices of transgressing state power permanently for the purpose of making a life, despite intentionally emerged political aims and agendas that target state power. In so doing, life itself consists of perpetual practices of violating not only state power (by illegally obtaining its amenities), but also capitalist market relationships, modern urban life's established normativity, and notions of regulated time and space in the city. Furthermore, I show how waste pickers apprehend and sense the world, and distinguish the common, structured and hegemonic way of the sensible. It is an attempt to find how internally displaced Kurdish waste pickers escape from the formal, the constituted, the normative and create a new way of living and being in the informal space.