The Greek occupation of Izmi̇r and protest meetings in Istanbul 15 May 1919 - 13 January 1920
İzmir'in Yunanistan tarafından işgali ve İstanbul'da gerçekleşen protesto mitingleri 15 Mayıs 1919 - 13 Ocak 1920
- Tez No: 396933
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAVUZ SELİM KARAKIŞLA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 323
Özet
Bu tezin temel amacı Osmanlı kamuoyunun İzmir'in Yunanistan tarafından işgaline gösterdiği ve Osmanlı gazetelerine yansıyan tepkilerini analiz etmektir. 19 Mayıs 1919 ve 13 Ocak 1920 tairhleri arasında Dârü'l-Fünûn, Üsküdar, Kadıköy ve Sultanahmet Meydanı2nda gerçekleşen toplam sekiz protesto da bu bağlamda özel olarak ele alınmışıtır. Tezin ana materyali için Alemdar, Hadisat, Sabah, İkdam ve İleri gazetelerinde mitingle ilgili çkan haberler kkullanılmıştır. Miting sırasında ifade edilen fikirler, miting konuşmalarındaki genel tonun zaman içerisinde geçirdiği evrim ve mitingle alakalı yayınların gazeteden gazeteye nasıl değiştiği incelenerek Osmanlı kamuoyu ve Osmanlı basınının Milli Mücadele'yi başlatacak olan bu olayla ilgili tepkisi anlaşılmaya çalışılmıştır. Bu tez dör bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Mondros Ateşkes Antlaşması'nın imzalanmasından İzmir'in İşgaline kadar olan dönemin siyasi gelişmeleri özetlenmiştir. İkinci bölümde 16 ve 17 Mayıs 1919 tarihinde bu tezde ele alınan gazeteler tarafından yayımlanan İzmir'in işgaliyle alakalı makaleler incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise 19 Mayıs 1919 ve 13 Ocak 1920 tarihleri arasında İzmir'in işgalini protesto etmek için İstanbul'da gerçekleşen sekiz mitingle alakalı olarak tez kapsamında bulunan gaazetelerde yayımlanan haberler ve konuşma metinleri ayrıntılı olarak ele alınmıştır
Özet (Çeviri)
The basic goal of this thesis is to analyse the initial reaction of the Ottoman public towards the occupation of İzmir by the Greeek forces as reflected in the ottoman press with a special focus on the eight protest gatherings that were held in Dârü'l-Fünûn, Üsküdar, Kadıköy and four in the Sultanahmet square between 19 May 1919 and 13 January 1920. The main material is derived form five Ottoman newspapers namely; Alemdar, Hadisat, Sabah, İkdam and İleri. Their coverage of the protest gatherings are used as the mains source to see and reflect on the ideas expressed in the gatherings, the evolvement of the tone of the speeches given at the protests and the differences between the newspapers' coverage of the events in order to understand the Ottoman public and the Ottoman press's reaction against this crucial event, which resulted in sparking the National Struggle. This thesis is composed of four chapters. First chapter deals with the political events that occur between the signing of the Mudros Armistice, up until the occupation of İzrmi. The second chapter deals with the newspaper articles and editorials of 16 and 17 May 1919 newspapers that are within the scope of this thesis. The third chapter is focused on the newspaper coverage and the speeches delivered at the eight protest gatherings that took place in İstanbul between 19 May 1919 and 13 January 1920 in order to protest the occupation of İzmir.