Preschool - aged children's media use and its relationship to their prosocial and aggressive behavior
Okul öncesi çocukların medya kullanımı ve prososyal ve agresif davranışları arasındaki ilişki
  1. Tez No: 396962
  2. Yazar: SEÇİL İNANLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. AYŞEGÜL METİNDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada öncelikli olarak okul öncesi çocukların ekran karşısında izledikleri ve oynadıkları programların türleri, kullanma süreleri ve kullandıkları çevre hakkında genel bir veri elde etmek amaçlanmıştır. İkincil olarak, çocukların izledikleri ve oynadıkları program türleri ve kullanma süreleri ile çocukların prososyal ve agresif davranışları arasında bir ilişki olup olmadığına bakılmıştır. Son olarak ise, çocukların gelişimsel yönden zengin etkinliklere harcadıkları zamanın medya kullanım süreleriyle birlikte artış veya azalış gösterip göstermediği araştırılmıştır. Yaşları 4 ila 6 arasında olan 52 çocuğun ebeveyni çocuklarının medya kullanımlarını bir hafta sonu boyunca raporlamıştır. Çocukların prososyal ve agresyon davranışları ise öğretmenleri tarafından değerlendirilmiştir. Araştırma sonunda çocukların medya araçları kullanarak oynadıkları oyunların süresinin artmasıyla agresyon davranışlarında da artış olduğu bulunmuştur. Aynı zamanda çocukların video oyunları için harcadıkları süresinin artmasıyla gelişimsel yönden zengin etkinliklere harcadıkları sürenin azaldığı gözlemlenmiştir. Araştırmanın bir diğer bulgusu ise çocukların yaşlarının arttıkça medya kullanım sürelerinin de artması olmuştur. Söz konusu çalışma; süre, içerik ve çevre gibi farklı etkenleri dikkate alması ve bu etkenlerin kent yaşamında büyüyen okul öncesi çocukların sosyal davranışları ile olan ilişkilerini incelemesiyle literatüre katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The first aim of the study was to have a descriptive data about what preschool children watched and played on the screens including the amount of time they spent for media use, and in which context they consumed media. The second aim of the study was to see if there was a relationship between the duration and the content of media that children used and their prosocial and aggressive behavior. Lastly, the goal of the present study was to explore if children's time spent for developmentally enriching activities increase or decrease with their time spent for media use. Parents of 52 children aged between 4 and 6 reported their children's media use on a media diary throughout a weekend and the teachers of the children assessed children's prosocial and aggressive behavior. The results showed that the aggressive behavior of the children increased as their time spent for playing video games increased. As expected, the time they spent for engaging developmentally enriching activities decreased as the time they spent for playing video games increased. The children's time spent for media use also increased with their age. The study contributed to the child media literature by considering various factors, such as duration, content, and context, to understand the media use of young children and its relationship with their social behavior among urban Turkish children.