Okul öncesi dönem otizm spektrum bozukluğu tanılı, konuşma bozukluğu tanılı ve tipik gelişen çocuklarda teknoloji kullanımının yaşam kalitesi, komorbid ruhsal sorunlar ve ebeveyn teknoloji kullanımı ile ilişkisi
The relationship of parents' technology use andcomorbid mental problems, quality of life andtechnology use in preschool children with autismspectrum disorders, speech disorders and typicaldeveloping children
  1. Tez No: 681155
  2. Yazar: ALGI ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. CANER MUTLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Amaç: Çalışmamızın temel amacı; 2-6 yaş grubundaki otizm spektrum bozukluğu tanılı, konuşma bozukluğu tanılı ve tipik gelişen çocukların teknoloji kullanımlarının yaşam kalitesi, komorbid ruhsal bozukluklar ve ailenin teknoloji kullanımı ile ilişkilerinin araştırılmasıdır. Gereç Ve Yöntem: Araştırmaya İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Çocuk ve Ergen Psikiyatri Polikliniği'ne başvuran 2-6 yaş arasındaki çocuklar, araştırmacı tarafından otizm spektrum bozukluğu ve konuşma bozukluğu (Dil Bozukluğu, Konuşma Sesi Bozukluğu, Kekemelik) açısından DSM-5 tanı kriterleri ile ayrıntılı değerlendirilmiştir. DSM-5 tanı kriterlerini karşılayan 52 otizm spektrum bozukluğu tanılı, 50 konuşma bozukluğu tanılı hasta çalışmaya alınmıştır. İstanbul Mevlana Aile Sağlığı Merkezi Polikliniğine başvuran çocuklar değerlendirilerek tipik gelişimi olan 52 çocuk ile kontrol grubu oluşturulmuştur. Olgu gruplarına Denver testi uygulanmıştır. OSB tanısı konulan hastalara Çocukluk Çağı Otizm Derecelendirme Ölçeği uygulanmıştır. Değerlendirme sonunda hastaların ve kontrol grubunun ebeveynleri çocuklarını göz önünde bulundurarak yaşına uygun yaşam kalitesi ölçeği ve yaşına uygun güçler güçlükler anketini doldurmuşlardır. Medya ve Teknoloji Kullanımı ve Tutumları Ölçeği'ni de kendilerini göz önünde bulundurarak doldurmuşlardır. Bulgular: Araştırmada başta OSB olmak üzere KB tanılı çocukların ebeveynlerinin medya cihazı kullanımı ile çocuklarının ruhsal ve bedensel gelişimlerinin arasında negatif yönde bir ilişki olduğu bulunmuştur. KB tanısı olan çocukların GGA Toplam ve tüm GGA alt ölçek skorlarının OSB tanılı çocukların ortalamalarından istatistiksel açıdan anlamlı seviyede daha düşük olduğu (p0,05) bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: The main purpose of our study is to investigate the relationship between children aged 2-6 with autism spectrum disorder, speech disorder and typically developing technology use, quality of life, comorbid mental disorders and family use of technology. Materıal And Methods: Istanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Mental Health and Neurology Training and Research Hospital, Child and Adolescent Psychiatry Outpatient Clinic, children aged 2-6 years were diagnosed by the researcher with DSM-5 diagnosis in terms of autism spectrum disorder (ASD) and speech disorder (SD) (Language Disorder, Speech Disorder, Stuttering). It has been evaluated in detail with the criteria. 52 patients diagnosed with autism spectrum disorder and 50 speech disorder who met DSM-5 diagnostic criteria were included in the study. Children who applied to Istanbul Mevlana Family Health Center Polyclinic were evaluated and a control group was formed with 52 children with typical development. Denver test was applied to the case groups. Childhood Autism Rating Scale was applied to the patients diagnosed with ASD. At the end of the evaluation, the parents of the patients and the control group filled in the age-appropriate quality of life scale and the age-appropriate strengths difficulties questionnaire (SDQ) considering their children. They also filled in the Media and Technology Usage and Attitudes Scale by taking themselves into consideration. Results: In the study, it was found that the mental and physical development of the children was adversely affected due to the use of media devices by the parents of children with SD, especially ASD. It was found that the total and all SDQ subscale scores of children with SD were statistically significantly lower than the mean scores of children with ASD (p0.05). It was found that the mean time spent by the mothers in front of the TV between the three groups was statistically significantly different (p=0.028).