Non - structural datives in Turkish
Türkçe'deki yapısal olmayan yönelme durumu
- Tez No: 396963
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BALKIZ ÖZTÜRK BAŞARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dilbilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Bu tez, Türkçe'deki yapısal olmayan yönelme durumu ekinin (datif) anlam ve işlevlerini, sözdizimsel ve anlamsal özelliklerini inceleyerek araştırmaktadır. Söz konusu özellikler, eylemin olay yapısı ile ilişkilendirilerek çözümlenmektedir. Bu çalışma özellikle farklı anlam taşıyan yönelme durumu yüklenmiş nesne alan eylemlerin ve yönelme durumu yüklenmiş üyelerin bulundukları kuruluşları biçimsözdizimsel olarak üye yapısı kuramları ve araştırmaları çerçevesinde incelemektedir. Sözdizimsel ve anlamsal özelliklerine dayanarak, Türkçe'de yapısal olmayan yönelme durumu ile belirlenmiş nesneler için üç yönlü bir ayrım önerilmektedir. (i) Çift-geçişli yapılarda bulunan ve eylemin üye yapısı tarafından gerekli olan yönelme durumu yüklenmiş üyeler. Bunların iki pozisyonda, yüksek ve alçak olarak, üretildiği varsayılmaktadır ve sözdizimsel bulgular doğrultusunda ilgeçsel bir yapı ile uyumlu oldukları gözlemlenmektedir. (ii) Eylemin tek içsel üyesi olan yönelme durumu yüklü nesneler. Bu nesnelere sözlüksel olarak eylemin çekirdek anlamını içeren kök tarafından izin verildiği varsayılmaktadır. (iii) Temel üye olmayan yönelme durumu yüklenmiş öğeler. Bunlar eylemin üye yapısı tarafından anlamsal veya yapısal olarak gerek duyulmayan ve izin verilmeyen üyeler olup geçişli veya geçişsiz eylemlerle beraber görülebilirler. Bu tür temel olmayan yönelme durumu yüklenmiş üyeler için Pylkkänen'nin (2002) 'yüksek aplikatif' yapısı önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the meanings and functions of the dative case in Turkish by examining its syntactic and semantic properties in relation to the event structure. Specifically, it analyzes how the distinct meanings of dative verbs in Turkish give rise to different argument realization patterns and how constructions in which dative case marked objects appear can be represented in a morphosyntactic frame, in the light of recent research couched within theories of argument and event structure. A three way distinction of non-structural datives in Turkish is proposed based on their syntactic and semantic properties. (i) Core datives appearing in ditransitive constructions, which are datives required by the argument structure of the verb. Syntactic evidence indicates that dative objects of canonical ditransitive verbs are base-generated in two positions; a high possessor and lower spatial goal PP and are associated with a postpositional ditransitive structure. (ii) Dative objects appearing as the sole internal argument of the verb. Verbs with sole dative complements exhibit the properties of Non Core Transitive Verbs (Levin, 1999), whose roots can lexically license a dative DP or PP. (iii) Non-core datives added to the argument structure of a transitive or intransitive predicate, which are neither semantically entailed nor syntactically licensed by the verb. A high applicative structure, as proposed by Pylkkänen (2002), is assumed for non-core datives in Turkish, which can combine with agentive transitive or intransitive events and non-agentive unaccusative events, introduced via high applicative heads, related to the VP as bene-/malefactives, recipients or experiencers.