Is language a prerequisite for belief? An Alternative approach to false - belief understanding and meta - representation
İnanç dil için bir önkoşul mudur? Yanlış - inanç kavrayışı ve üst - temsile alternatif bir yaklaşım
- Tez No: 396966
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LUCAS THORPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
İnancı, zihin felsefesi tartışmasında konumlandırmak, tezimin ana konularından bir tanesidir. Bugüne kadar bu alanda geliştirilmiş olan kuramları, epey tek yanlı ve süreci görmezden gelen kuramlar olarak görüyorum, projem dahilinde incelediğim iki kuram da bu çizgidedir: Davidson ve Armstrong. Tamamen dile önem veren tekil sistemli bir zihin felsefesi kavrayışı, tartışma dahilinde ciddi sorunlara yol açar ve yanlış-inanç kavrayışı gibi bir hayli ciddi bir yönü görmezden gelir. İnanç edinme sürecini biraz daha aydınlatmak adına, gelişim psikolojisi alanında yapılan çalışmalara değininiyorum. İnsan harici hayvanlar ile insan yavruları arasında yapılacak bir karşılaştırma projem için önemli olacaktır çünkü insan yavruları belli bir yaşa gelene kadar zihinsel yetenekleri diğer hayvanlarınkine benzer. Gelişim psikolojisi çalışmaları, dilden daha önemli bir zihinsel kapasite olan yanlış-inanç kavrayışının altını çizer ve zihnin ikili sistemle kavranışını vurgular. Projemde bu yaklaşımı destekliyorum ve bu bulguları, Heidegger'in Dasein ve gündeliklik kavramlarından yararlanarak felsefi bir yaklaşım ile harmanlamaya çalışıyorum. Heidegger de ikili zihin sistemini tartışmam için bir yol açıyor, bu sistem, insanları diğer hayvanlardan ayıran karmaşık inanç mekanizmasını açıklar ki bu da yanlış-inanç kavrayışı geliştirmeye dair zihinsel kapasitedir.
Özet (Çeviri)
Positioning belief within the discussion of philosophy of mind is one of the major issues in this thesis. I find most of the theories developed in this area quite process-blind and one-sided, such as the ones I investigate within the body of my project: Davidson and Armstrong. Developing a mono system philosophy of mind understanding that attributes all importance to language causes major problems within the discussion, as well as ignoring a way more crucial aspect: false-belief understanding. In order to shed more light on the process of belief acquirement, I refer to studies in the field of developmental psychology. The comparison of non-human animals and human babies is crucial for my project since I claim that they resemble each other in terms of mental capabilities until certain ages of the babies. Developmental psychology studies point out to a more crucial mental capability rather than language, false-belief understanding, and stress out the importance of a dual system understanding of mind. I leverage this approach within my project and try to blend these findings with philosophical approach by importing Heidegger`s understanding of Dasein and its everydayness. Heidegger opens a gate for me to discuss dual system of mind, which explains the complex belief mechanism distinguishing human beings from other animals with meta-representation and this, in turn, is the mental capacity for developing false-belief understanding.