Melez HVAC sistemlerinde en uygun ışınım-taşınım oranının deneysel olarak incelenmesi
Experimental investigation of optimum radiant to convective split ratio for hybrid HVAC systems
- Tez No: 396973
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABUZER ÖZSUNAR, PROF. DR. BİROL KILKIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmada, melez HVAC sistemlerinde ışınım/taşınım oranının ısıl konfora ve güç tüketimine etkileri operatif sıcaklık üzerinden deneysel olarak incelenmiştir. Operatif sıcaklık, hava sıcaklığının yanında çevre yüzey sıcaklıkları ve giysi düzeyi gibi parametreleri de bünyesinde barındırmaktadır. Kontrollü deneyler hava sıcaklığının ve duvar yüzey sıcaklıklarının kontrol edilebildiği ve operatif sıcaklığın kontrollü olarak değiştirilebildiği bir ortam öngören ANSI/ASHRAE 138 Standardı göz önünde bulundurularak tasarlanıp kurulmuş özel bir deney odasında gerçekleştirilmiştir. Test odası içerisine iki farklı fan kapasitesine sahip elektrikli ısıtıcı yerleştirilerek her biri ayrı ayrı zeminden ısıtma ile melezlenerek çalıştırılmıştır. Her iki fanlı ısıtıcı tipi ile yapılan deneylerde zeminden ısıtmanın ve fanlı ısıtıcının farklı kapasitelerde çalışması sağlanarak ışınım/taşınım oranı parametrik olarak değiştirilmiştir. Çalışmada, ışınım/taşınım oranı kontrollü biçimde değiştirilerek konfor ve güç tüketim parametreleri operatif sıcaklık cinsinden ekserji tabanında incelenmiştir. Çalışma kapsamında elde edilen sonuçlara göre, fan ve pompa kapasitelerine bağlı olarak değişmekle beraber, operatif sıcaklık tabanında en uygun ışınım taşınım oranının 0,65 ile 0,75 aralığında olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, radiant to convective split ratio of hybrid HVAC systems are investigated experimentally to obtain effects of thermal comfort and power consumption. Operative temperature is function of enclosure surfaces temperature and clothing, beside dry-bulb air temperature. Controlled experiments are carried out in a special test chamber which is established according to ANSI/ASHRAE Standard 138. Each interior surface temperature and dry-bulb air temperature of the chamber can be controlled independently. Two different electric fan heater, which have different fan powers, are settled in the test chamber and these heaters are hybridized with floor heating. In the experiments; fan heater and floor heating are operated with different capacities simultaneously and hereby radiant to convective split ratio is adjusted indirectly. To obtain optimum radiant to convective split ratio; comfort and power consumption parameters are analyzed from the perspective of operative temperature and exergy. According to the results of the experimental data and operative temperature based optimization, optimum interval of radiant to convective split ratio is found between 0.65 and 0.75.