GCD ve LCM matrisleri arasındaki bölünebilme problemi
Divisibility problem between of CDG and LCM matrices
- Tez No: 396987
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN ALTINIŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cebir ve Sayılar Teorisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
1992 yılında S kümesi bölen kapalı iken GCD matrisinin LCM matrisini böldüğü ispatlanmıştır. 2002 yılında LCM matrisinin GCD matrisine bölünebilmesi için gcd kapalı olan n elemanlı S kümesi üzerine konacak gerek ve yeter şartların bulunmasına ilişkin bir açık problem ortaya atılmıştır. Bu tezde bu matrisler arasındaki bölünebilme problemi ile ilgili çalışmalar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In 1992, it was proven that the LCM matrix is divisible by the GCD matrix in the ring if they are defined on a factor closed set. In 2002, an open problem to find necessary and sufficient conditions on the gcd-closed set S with n elements such that the LCM matrix is divisible by the GCD matrix was raised. In this thesis the works on this divisibility problem between these matrices are presented.