InGaN ve GaN kuantum kuyulu InAlN/GaN yüksek elektron hareketliliğine sahip transistörlerin elektron iletim özellikleri
Electron transport properties of InGaN and GaN quantum well InAlN/GaN high electron mobility transistor
  1. Tez No: 396988
  2. Yazar: POLAT NARİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KASAP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada, farklı kalınlıklarda InGaN ve GaN kanal tabakaya sahip In0.17Al0.83N/AlN/In0.1Ga0.9N/GaN ve In0.17Al0.83N/AlN/GaN yüksek elektron hareketlilikli transistör (HEMT) yapılarının elektron iletim özellikleri araştırıldı. Bu amaçla her bir numune için özdirenç ve Hall etkisi ölçümleri 30-300 K sıcaklık aralığında yapıldı. Ölçümler sonucunda göz önüne alınan yapıların mükemmel bir 2-boyutlu elektron gazı (2DEG) davranışı sergilediği tespit edildi. Bu nedenle iki boyutlu saçılma analizleri yapılarak iletimin gerçekleştiği kuantum kuyu genişliği ve arayüzey bozukluğu parametreleri belirlendi. Ayrıca numunelerin, kanal tabakalarına bağlı olarak 2DEG hareketliğinin nasıl değiştiği ve uygun InGaN kanal tabaka kalınlığı belirlendi. Belirlenen bu parametreler ile daha sonra olası çalışmalar için iyileştirmeler önerildi.
Özet (Çeviri)
In this study, electron transport properties of In0.17Al0.83N/AlN/In0.1Ga0.9N/GaN and In0.17Al0.83N/AlN/GaN high electron mobility transistor (HEMT) structures that have InGaN and GaN channel layer in different thickness were investigated. In direction of this purpose, resistivity and Hall effect measurement for each sample were taken at 30-300 K temperature range. In result of measurements, a perfect 2-dimensional electron gas (2DEG) that exhibit behaviour of inspected structures were determined. For this reason, quantum well width and interface roughness parameters that two dimensional conduction occured were determined by making two dimensional scattering analysis. Also, how changed of 2DEG mobility of samples as dependent on channel layer and proper InGaN channel layer thickness were determined. Improvements for then possible work with these determined parameters were suggested.