Tersinir katılma-ayrılma zincir transfer polimerizasyon tekniği ile glikopolimer fırçaların sentezi ve spesifik lektin adsorpsiyonunda kullanımı
Synthesis of glycopolymer brushes by reversible addition fragmentation chain transfer polymerization and their use for spesific lectin adsorption
- Tez No: 396994
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNCER ÇAYKARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu tez çalışması kapsamında, Arayüzey Vasıtalı Tersinir Katılma-Ayrılma Zincir Transfer Polimerleşmesi (RAFT) kullanılarak silisyum yüzeyler üzerinde Poli(pentaflorofenil akrilat) [Poli(PFPA)] glikopolimer fırçalar sentezlendi ve spesifik Concanavalin A (ConA) adsorpsiyonunda kullanıldı. 1-amino-10-undeken molekülünün hidrojen sonlu silisyum substrat yüzeyine bağlanmasıyla amino sonlu yüzeyler hazırlandı ve ardından RAFT ajanı [3-(benzilsülfaniltiyokarbonilsülfanil) propiyonik asit] aktif yüzeylere kovalent olarak bağlandı. Arayüzey Vasıtalı RAFT kullanılarak silisyum yüzeyler üzerinde sentezlenen Poli(PFPA) fırçalara D-glukozaminin bağlanması ile yüzeyde glikopolimer fırçalar sentezlendi ve fırçalara spesifik ConA ve spesifik olmayan Bovin Serum Albumin (BSA) adsorpsiyonu çalışmaları gerçekleştirildi. BSA proteinine karşı ultra düşük adsorpsiyon gösteren glikopolimer fırçaların ConA proteiniyle güçlü bir etkileşim gösterdiği belirlendi. Spesifik ConA adsorpsiyonunda optimum adsorpsiyon süresinin belirlenmesi için 5 farklı sürede çalışılarak en uygun süre 2 saat olarak belirlendi. Silisyum yüzeye kovalent bağlı polimerik tek tabaka kalınlığı Elipsometre ile ölçüldü. Yüzeyin diğer karakteristik özellikleri Atomik Kuvvet Mikroskobu (AFM), Grazing Angle Akseuarlı Fourier Dönüşümlü Infrared Spektroskopisi (GA-FTIR) ve su değme açısı ölçümleri ile belirlendi. Yüzeye bağlı olmayan serbest polimerin mol kütlesi Nükleer Manyetik Rezonans Spektroskopisi (NMR) ile belirlendi. Glikoz fonksiyonel gruplu glikopolimerik fırçalara floresans etiketli ConA ve BSA adsorpsiyon etkinliği Floresans Mikroskobu ile incelendi.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, Poly(pentafluorophenyl acrylate) [Poly(PFPA)] glycopolymer brushes on silicon surfaces were synthesized using Interface-Mediated Reversible Addition-Fragmentation Chain Transfer Polymerization (RAFT) and used for specific Concanavalin A (ConA) adsorption. First amino terminated surfaces were prepared via bonding of 1-amino-10-undecene on hydrogen terminated silicon substrates and then RAFT agent [3-(benzylsulfanylthiocarbonylsulfanyl) propionic acid] was attached covalently to activated surfaces. The glycopolymer brushes were synthesized on silicon surfaces via binding of D-glucosamine to Poly(PFPA) brushes synthesized by Interface-Mediated RAFT and then used for specific ConA and non-specific Bovine Serum Albumin (BSA) adsorption was performed on this brushes. The glycopolymer brushes showing ultra low BSA protein adsorption were interacted strongly with ConA protein. 5 different adsorption times were used to investigate the optimum spesific ConA adsorption. The optimum time was found to be 2 h. The thickness of polymeric film covalently attached on silicon surface was measured by ellipsometry. The other characteristic properties of the surfaces were investigated by Atomic Force Microscopy (AFM), X-Ray Photoelectron Spectroscopy (XPS), Grazing Angle Fourier Transform Infrared Spectroscopy (GA-FTIR) and contact angle measurements. The molecular weight of free polymers were determined via Nuclear Magnetic Resonance Spectroscopy (NMR). The adsorption efficiencies of fluorescence labeled ConA and BSA on glucose-funtionalized glycopolymer brushes were examined by Fluorescence Microscopy.