Polistiren destekli farklı kol uzunluklarına sahip Ferrosenin biyokataliz özelliklerinin araştırılması
Investigation of biocatalysis properties of polymeric support attached Ferrocene with different arm lenghts
  1. Tez No: 396993
  2. Yazar: ESİN ANTEPLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURŞEN SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada, glukoz tayini için üç adet yeni ferrosen şapkalı nanoküreler ((PS-N-Fc), (PS-N-C-C-N-Fc) ve (PS-N-C-C-C-N-Fc)) hazırlandı. Nanokürelerin yapılarını aydınlatmak için FT-IR, TGA/DTA, GPS ve element analizlerinden yararlanıldı. Ferrosen şapkalı nanokürelerin yüzey yapısındaki değişiklikler SEM/EDX ile belirlendi. β-Glukoz oksidaz (GOx), hazırlanan ferrosen şapkalı nanoküreler üzerine adsorpsiyon yöntemine göre immobilize edildi. Serbest ve immobilize GOx enzim üzerine sıcaklık, pH, tekrar kullanım, depolama kararlılığı ve kinetik parametreler araştırıldı. (PS-N-Fc), (PS-N-C-C-N-Fc) ve (PS-N-C-C-C-N-Fc)'e immobilize edilen enzim için, optimum pH belirlenmiş olup, bunlar sırası ile pH=7,0, pH=8,0 ve pH=8,0 dir. (PS-N-Fc) nanoküreye tutturulan enzimin optimum sıcaklığı 60 oC olarak belirlenirken, (PS-N-C-C-N-Fc) ve (PS-N-C-C-C-N-Fc) nanoküreye tutturulan enzimin optimum sıcaklığı 40 oC olarak belirlendi. Lineweaver-Burk eğrileri çizildi, Vmax ve Km değerleri hesaplandı. (PS-N-Fc), (PS-N-C-C-N-Fc) ve (PS-N-C-C-C-N-Fc)'e immobilize edilen enzim için, sırasıyla 0,274 mM.dak-1 ; 2,47 mM, 76,92 mM.dak-1; 4,61 mM ve 71,43 mM.dak-1 ; 3,75 mM olarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
In this study, three novel ferrocene-tagged materials ((PS-N-Fc), (PS-N-C-C-N-Fc) and (PS-N-C-C-C-N-Fc)) are designed for glucose determination. Structure of all ferrocene-tagged material have been characterized by using spectral analysis such as FT-IR, TGA/DTA, GPS and elemental analysis. The changes in the surface structure of modified polymers were examined with SEM/EDX analysis. Glucose oxidase were immobilized onto ferrocene-tagged materials with using the adsorption method. The influence of temperature, pH and reusability, storage capacity on the free and immobilized glucose oxidase were investigated. The immobilized glucose oxidase on (PS-N-Fc), (PS-N-C-C-N-Fc) and (PS-N-C-C-C-N-Fc) showed an optimum pH values that were pH=7,0, pH=8,0 and pH=8,0. Optimum temperature for (PS-N-Fc) showed at 60 oC, for (PS-N-C-C-N-Fc) and (PS-N-C-C-C-N-Fc) at 40 oC also. Kinetic parameters were calculated for (PS-N-Fc), (PS-N-C-C-N-Fc) and (PS-N-C-C-C-N-Fc) 0,274 mM.min-1; 2,47 mM, 76,92 mM.min-1 ; 4,61 mM and 71,43 mM.min-1 ; 3,75 mM respectively.