AuGe/SiO2/p-Si/AuGe (MOS) kapasitörün elektrik ve dielektrik özelliklerinin incelenmesi
Investigated of electric and dielectric properties of AuGe/SiO2/p-Si/AuGe (MOS) capacitor
- Tez No: 397052
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM TATAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tez çalışmasında, ilk önce AuGe/SiO2/p-Si/AuGe (MOS) kapasitörün admitans ölçümleri (kapasitans ve iletkenlik), geniş bir sıcaklık (100 K – 400 K) ve frekans (100 kHz – 1 MHz) aralığında gerçekleştirildi. Kapasitans (C) ve iletkenlik (G) değerleri artan sıcaklık ile artmaktadır. Bu artış, arayüzey uzay yük oluşumlarından ve termal aktivasyon yük artışından kaynaklanmaktadır. Bu admitans ölçümleri kullanılarak kapasitörün sıcaklığa bağlı dielektrik sabiti (ɛ'), kayıp (ɛ''), kayıp tanjantı (tan δ) ve a.c. elektriksel iletkenlik (σac) parametreleri hesaplandı. Daha sonra, MOS kapasitörün empedans ölçümleri geniş bir frekans (100 Hz – 1 MHz) ve d.c. gerilim aralığında gerçekleştirildi. Bu ölçümler sonucunda kapasitörün paralel direnç (Rp) , paralel kapasitör (Cp) ve seri direnç (Rs) değerleri elde edildi ve dielektrik parametreleri hesaplandı. Sonuç olarak, MOS kapasitörün elektrik ve dielektrik parametrelerinin hem sıcaklık hem de frekansa bağlı olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, firstly the admittance measurements (capacitance and conductivity) of AuGe/SiO2/p-Si/AuGe (MOS) capacitor were carried out with for wide range of the temperature (100 K – 400 K) and frequency (100 kHz – 1 MHz). The measurements show that value of capacitance (C) and conductivity (G) increase with the increasing temperature. The increment in these values is due to the interfacial space charge formation and increment in thermal activation charges. The temperature dependence of dielectric constant (ɛ'), loss (ɛ''), loss tangent (tan δ) and a.c. conductivity (σac) of the capacitor were calculated by using these admittance measurements. Then, the impedance measurements of MOS capacitor were carried out with a wide range of frequency and applied d.c. bias voltage. The value of parallel resistor (Rp), capacitor (Cp), and series resistance (Rs) were obtained from these measurement results and the dielectric parameters were calculated. Consequently, both electrical and dielectric parameters of the MOS capacitor depend on the frequency and temperature variations.