Çekme testleri için yeni bir yazılım geliştirilmesi ve denenmesi
Improving and testing a new software for tensile tests
- Tez No: 397059
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF USTA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Metalik ve metalik olmayan malzemelerin, mekanik özelliklerini belirlemede kullanılan en yaygın metotlardan biri çekme testidir. Gazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümündeki öğrenciler bu testi Mekanik Laboratuvarı'nda mevcut bulunan 600 kN kapasiteli hidrolik çekme test cihazı ile gerçekleştirmektedirler. Ancak yapılan çekme testi sonuçlarında kâğıda aktarılan grafikler, bir gerilme uzama grafiği olup, mühendislik bakımından anlamlı bir grafik teşkil etmemektedir. Aynı zamanda Dartec marka test cihazının kendi bilgisayarındaki yazılıma müdahale ederek, eksik görülen kısımlarını üzerinde değiştirme yapmanın; yazılım kodlarına ve haberleşme protokolleri bilgilerine ulaşılamayacağından dolayı, imkanı olmamaktadır. Bu sebeple, kontrol paneli çıkışlarından veri alınmasına, alınan bu verileri bir veri toplama kartı içerisine kaydederek bağlantı kabloları yardımıyla ayrı bir masaüstü veya taşınır bilgisayara aktarılmasına ihtiyaç duyulmuştur. İhtiyaç duyulan bu çalışma sağlanmış, test cihazından sağlanan verilerle daha çok bilgiye sahip olunmuş, gerçek gerilme ve gerinme değerlerini anlık değerlerle tespit ederek, mühendislik verilerinin tek başına yeterli olmadığı durumlarda gerçek değerleri kullanabilmek için Visual Basic 6.00 programı kullanarak yeni bir ara yüze sahip yazılım geliştirilmiş ve denenmiştir. Yazılım; malzemelerin mekanik özelliklerini tespit etmede kullanılan yük-zaman, anlık alan-zaman, gerilme-uzama, gerçek gerilme-gerçek gerinme, mühendislik gerilmesi-mühendislik gerinmesi, gerilme-zaman ve gerilme- yüzde uzama, yüzde kesit daralması-zaman grafiklerini elde edebilecek şekilde hazırlanmıştır. Elde edilen bu grafiklerin sunulması ve depolanabilmesi yapılacak olan çalışmalar için fayda sağlayacaktır. Böylece çeşitli malzemelerin mekanik özellikleri belirlenebilecek, sac metal işlemeciliğinde kullanılmak üzere biçimlendirme şekil diyagramları diyagramları da elde edilebilecek ve uygulamalarda doğru malzeme seçilebilecektir. Ayrıca yapılan bu çalışma, eski bir cihazın gerekli düzenlemeler yapılarak faydalı bir şekilde kullanımına devam edilebileceğini de göstermiştir.
Özet (Çeviri)
One of the most common methods used for determining the mechanical properties of the metallic and non-metallic materials is the tensile test. The students studying at the Department of Mechanical Engineering, Faculty of Engineering at Gazi University perform this test with the hydraulic tensile testing machine with 600 kN capacity. However, the graphics printed from the tensile test are a stress-strain graphic and don't constitute a meaningful graphic in terms of engineering. At the same time, it is not possible to make changes on the missing parts by intervening in the software in the Dartec brand-testing machine's own computer because the software codes and communication protocol information could not be reachable. For this reason, it was needed to import data from the control panel outlets and transfer them to a separate desktop or laptop through the connection cables by recording them in a data collection card. This necessary study was carried out, more information could be obtained with the data provided from the testing machine, by determining the real stress-strain values with the instantaneous values, in order to use the real values in case that the engineering data is not sufficient in its own, by using Visual Basic 6.00 program, a software having a new interface was developed and tested. The software was prepared to be obtained the load-time, instantaneous space-time, stress-strain, true stress-true strain, engineering stress-engineering strain, stress-time and stress- percentage elongation, percent reduction of area-time graphics. Submitting and storing these graphics obtained will be beneficial for the studies to be carried out. Thus, the mechanical properties of the various materials can be determined, formatting shape diagrams can be obtained in order to be used in the sheet metal processing and also the correct material can be selected in the implementations. Besides this, this study has shown that an older machine can be operated beneficially by making necessary arrangements on it.