Bursa metropoliten alanının demografik ve sosyo-ekonomik özelliklerinin mekansal farklılaşması
Spatial differentiation of demographic and socio-economic characteristics of bursa metropolitan area
  1. Tez No: 397058
  2. Yazar: ESRA MUTLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM ÖZDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
Kentsel mekanlarda doğal ve toplumsal kaynakların eşit şekilde dağılmadığı, bu eşitsiz dağılımın dengeli olmayan bir gelişmeye ve kentsel mekanda sosyo-ekonomik farklılıkların ortaya çıkmasına sebep olduğu görülmektedir. Çok çeşitli sosyo-ekonomik özelliklerin bir arada bulunduğu kentlerde, toplumsal statü, mesleki ve kültürel özellikler, yaşam biçimi, gelir, akrabalık, hemşerilik gibi dinamikler, nüfusun kentsel alanda farklı bölgelerde yer seçmesine yol açmakta ve bu sosyo-ekonomik farklılıklar mekanı şekillendirmektedir. Bu çalışmanın amacı, Bursa kentinde yaşayan nüfusun sosyo-ekonomik özelliklerinin mekanı nasıl şekillendirdiği ve bunun kentsel mekanda nasıl bir farklılaşma yarattığının incelenmesidir. Kentin sosyo-ekonomik ve mekânsal yapısını ortaya koyabilmek için öncelikle TÜİK'in 2000 yılı Bursa Nüfusun Sosyal ve Ekonomik Nitelikleri ile 2010 yılı Bursa ADNKS verileri elde edilmiş, 2013 yılı için ise Bursa metropoliten alanı içerisindeki mahallelerde geniş kapsamlı bir anket çalışması yapılmıştır. Yapılan çalışmada, yıllara göre mahallelerdeki sosyo-ekonomik yapının değişimi ortaya konulmakta; anket çalışmasından elde edilen verilerle hangi mahallelerde hangi değişkenlerin sosyo-ekonomik ve mekansal yapının farklılaşmasında etkili olduğu ve bu değişkenler arasında bir ilişkinin olup olmadığı ki-kare, ANOVA ve temel bileşenler testleriyle irdelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Natural and social resources are not evenly distributed in the urban areas which causes an unbalanced development and a differentiated socio-economic structure in the urban space. In cities, where different socio-economic characteristics take place, social status, occupational and cultural characteristics, lifestyles, income level, relative and citizenry relations cause the location of the population in different areas of the urban space and these socio-economic differences shape the space. The aim of this study is to analyze how socio-economic characteristics of the population living in Bursa shape the space and what kind of differentiation these characteristics create in the urban space. In order to find out the current socio-economic and spatial structure of the city, first of all the 2000 and 2010 Social and Economic Characteristics of Population in Bursa data of TÜİK were gathered and then for 2013 a detailed questionnaire was applied to the households in the different neighborhoods of Bursa metropolitan area. By the data gathered from the questionnaire survey, which socioeconomic variables are effective on the differentiation of the spatial structure in different neighborhoods and whether there is a relation among these variables and how much they are effective are find out by using chi-square, ANOVA and principal component analysis tests.