Rijit uydu sistemleri için optimal kontrolcü tasarımı
Optimal controller design for rigid satellite systems
- Tez No: 397066
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN UYMAZ SALAMCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmada, rijit uydu sistemlerini kontrol ederken hem hızlı cevap veren hem de az enerji harcayan Durum Bağımlı Ricatti Denklemi (DBRD) tabanlı kayan kipli kontrolcü (KKK) önerilmektedir. İşlemler sırasında önce uydu bozucu etki etmeden ele alınmakta ve bu durum için kontrol tasarlanmaktadır. Daha sonra eşleşme şartını sağlayan bozucular sistem dinamiğine eklenmekte ve tasarlanan kontrol algoritması ile kontrol edilmektedir. Ardından bu çalışmanın ana katkısı olan eşleşme şartını sağlamayan bozucuların eklendiği durum için DBRD tabanlı KKK algoritması ile birim vektör yaklaşımı birleştirilerek yeni bir kontrolcü tasarlanmaktadır. Son olarak yöntemin işlem uzunluğunun kısaltılması amacıyla belirli bir ilk şarttaki sistemin kayma yüzey eğimleri kaydedilmiş ardından bu eğimler farklı ilk şarttaki sisteme uygulanmış ve sonuç olarak işlem süresinin önemli ölçüde kısaldığı benzetimler yapılarak gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a State Dependent Ricatti Equation (SDRE) based Sliding Mode Controller (SMC), which enables quick system response and less energy consumption, is presented for rigid satellite systems. First the satellite system is handled with known dynamics and the controller is designed for the nominal case. Then, effects of disturbances and/or unmodelled dynamics which satisfy the so-called“matching conditions”are included to the system dynamics and the system is controlled with the designed control algorithm. Then, the main contribution of this thesis is introduced to design a new controller, which combines SDRE based SMC algoritm with unit vector approach, for nonlinear systems with unmatched uncertainities. The method is applied to the nonlinear rigid satellite system to illustate the effectiveness of approach. Finally, in order to reduce the computation time, the SDRE based Sliding Surface slopes are pre-computed by using system matrices in a nominal trajectory and are recorded to be used later for various satellite trajectories. As a result, it is observed that the computation time is reduced significantly.